John Patrick Foley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak Johna Patricka kardinála Foleye

John Patrick kardinál Foley (11. listopadu 1935, Pensylvánie11. prosince 2011) byl americký kardinál a předseda Papežské rady pro sdělovací prostředky.

Narodil se v americké Pennsylvánii, kněžské svěcení přijal ve Filadelfii v roce 1962. V této diecézi působil až do roku 1984, kdy ho papež Jan Pavel II. jmenoval předsedou Papežské rady pro sdělovací prostředky. Tu vedl 23 let, do roku 2007. Zasloužil se například o zavedení internetové domény Svatého stolce .va a digitalizaci vatikánských médií v souladu s rozvojem komunikačních technologií. [1] V roce 2007 jej Benedikt XVI. jmenoval velmistrem Řádu sv. Hrobu v Jeruzalémě a následně kardinálem. [2]

Kardinál Foley je člověk, kterého velmi obdivují a milují všichni, kdo jej poznali, a to pro jeho laskavost, pro jeho duchovní rozměr: byl to člověk opravdu velké duchovní úrovně. Všichni, kdo jej poznali, i v těchto posledních letech a v průběhu jeho nemoci, k němu chovají skutečný obdiv. Jsem přesvědčen, že ztělesnil nejlepším možným způsobem přátelský, otevřený a pozorný vztah církve ke světu sdělovacích prostředků, ne jako nějaký neosobní svět, ale jako svět osob.
— vatikánský mluvčí P. Federico Lombardi

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://zpravy.proglas.cz/detail-clanku/zemrel-kardinal-foley-zustava-po-nem-napr-vatikanska-internetova-domena.html
  2. http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/zemrel-filadelfsky-kardinal-foley/

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]