John Jacob Astor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Jacob Astor
John Jacob Astor.jpg
Narození 17. července 1763
Walldorf
Úmrtí 29. března 1848 (ve věku 84 let)
Manhattan
Místo pohřbení Trinity Church Cemetery
Děti William Backhouse Astor
Příbuzní William Backhouse Astor, Jr. a John Jacob Astor III (vnuci)
Podpis John Jacob Astor – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Jacob Astor, rodným jménem Johann Jakob Astor (17. červenec 1763, Walldorf, Pruské království29. března 1848) byl americký podnikatel narozený v Německu. Byl prvním multimilionářem ve Spojených státech amerických. Jeho majetek dosahoval hodnoty minimálně dvaceti milionů dolarů. Zbohatnul na obchodu s Čínou, kožešinami a pozemky.

První obchůdek s kožešinami si otevřel roku 1786. Jeho společnost American Fur Company (založená 1808) se stala prvním americkým monopolem.[1] Pod tlakem úřadů svůj kožešinový monopol roku 1830 rozbil a peníze investoval zvláště do pozemků v okolí New Yorku (zejm. kolem Broadwaye). Velmi zbohatl na válce roku 1812, kdy se stal věřitelem americké vlády.[2]

V závěru života byl významným mecenášem umění. Jím založená knihovna Astor Library se stala základem současné New York Public Library. Finančně též podporoval výzkumy přírodovědce Johna Jamese Audubona, v politice například prezidentskou kampaň senátora Henryho Claye (neúspěšnou). Byl aktivním zednářem a členem malé německé protestantské církve Reformed Church in America.

Měl osm dětí – čtyři syny a čtyři dcery. Byl pohřben na Manhattanu.[3]

Fotbalový klub FC Astoria Walldorf v jeho rodném městě v Německu je pojmenován na jeho počest. Je jedním z hrdinů knihy Hermana Melvilla Bartleby, the Scrivener.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. John Jacob Astor | American businessman [1763-1848]. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-05]. (anglicky) 
  2. John Jacob Astor. Biography [online]. [cit. 2018-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. http://www.financnici.cz/john-jacob-astor

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]