John Gill (teolog)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Gill
John Gill by Vertue.png
Narození 23. listopadu 1697
Kettering
Úmrtí 14. října 1771 (ve věku 73 let)
Místo pohřbení Bunhill Fields Burial Ground
Nábož. vyznání kalvinismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Gill [džon gil] (23. listopadu 1697 Kettering, Northamptonshire14. října 1771) byl anglický baptistický kazatel, biblista a teolog, který ve svém učení vycházel z kalvínské soteriologie.

Život[editovat | editovat zdroj]

John Gill se narodil v Ketteringu ve střední Anglii. Na místním gymnáziu si už v 11 letech osvojil klasickou latinu a naučil se řecky. Dále pokračoval samostudiem v různých předmětech od logiky po hebrejštinu, která se stala jeho celoživotní láskou. V 18 letech prožil obrácení, v 21 letech se stal pomocným kazatelem a roku 1719 pastorem sboru Horsleydown v Southwarku na jihovýchodě Londýna. V tomto sboru, který byl původně založený Benjaminem Keachem a stal se jedním z hlavních sborů partikulárních baptistů v Londýně, Gill působil 51 let až do své smrti.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Gillův význam spočívá v tom, že jako první z radikálních baptistických teologů začal psát knihy. V letech 1748–1763 sepsal v 9 svazcích výklad ke Starému a Novému zákonu. Za jeho největší dílo je však považován spis A Body of Doctrinal Divinity (1769).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GEORGE, Timothy. John Gill. In: GEORGE, Timothy; DOCKERY, David S. Theologians of the Baptist Tradition. Nashville, Tennessee: Broadman & Holman, 2001. S. 11-33. (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]