John Galt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

John Galt je klíčová postava románu Atlasova vzpoura od Ayn Randové. Je to inženýr a vlastně zároveň také filosof. V pojetí autorky je to ztělesněný ideál člověka, pro kterého je vlastní „Já“ na předním místě a jen díky kultivaci své osobnosti a sebeuvědomění pak může pomáhat druhým. Velmi často citovaným úryvkem je pak tak zvaná Galtova přísaha:

Přísahám při svém životě a lásce k němu, že nikdy nebudu žít pro druhého člověka, ani žádat aby on žil pro mne.

Po lopatě řečeno v kontextu aktuálního chápání většinové společnosti: nejdřív se postarám o sebe, abych žil hodnotný život, který má smysl. A pokud budu mít sílu, energii, čas či finance, mohu se svobodně rozhodnout o své vlastní vůli a podat pomocnou ruku druhým, kteří jsou ve skutečné nouzi a má pomoc jim pomůže se z jejich ponížení, utlačení či znevýhodnění dostat. Filosofie objektivismu, kterou vyznává John Galt, neuznává aktuální a zdeformované pojetí altruismu.

I když se jedná o hlavní postavu, tak se objeví na scéně až ve třetí části knihy. V prvních dvou částech je jen předmětem častých otázek mezi lidmi, a to především v okamžicích, když si neví rady: Kdo je John Galt?

„Kdo je John Galt?“[editovat | editovat zdroj]

Kdo je John Galt?

První věta knihy Atlasova vzpoura „Kdo je John Galt?“, je synonymem pro vyjádření bezmocnosti a zoufalství ze stavu světa. Klíčová postava románu, manažerka Dagny Taggart, vyslechne mnoho legend o Galtovi, než ho skutečně najde. V jedné legendě Galt hledá ztracený ostrov Atlantis, v jiné se objevuje Fontána mládí. Poté, co se „náhodně“ přimotá do Galtova myšlenkového okruhu přátel zjistí, že všechny ty příběhy mají v sobě zrnko pravdy. Pojmenuje rekonstruovanou ekonomicky důležitou vedlejší trať do průmyslově se rozvíjejícího státu Colorado jako „Trať Johna Galta“, což šokuje mnoho lidí. Když se zeptají: „Kdo je John Galt?“, odpoví: „My!“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]