Johann Karl Ehrenfried Kegel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johann Karl Ehrenfried Kegel
Johann Karl Ehrenfried Kegel
Johann Karl Ehrenfried Kegel
Narození3. října 1784
Rammelburg
Úmrtí25. června 1863 (ve věku 78 let)
Oděsa
Povoláníobjevitel a geograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Karl Ehrenfried Kegel (3. října 1784, Friesdorf, Německo - 25. června 1863, Oděsa) byl německý agronom v ruských službách. V letech 18411847 cestoval na Kamčatku.

Studoval na Hohe Domschule v Halberstadtu a pak na Handelshochschule v Kodani. Byl inspirován strýcem své manželky, Melchiorem Adamem von Merzem, který působil jako lékař a stal se i ruským poslancem, aby se vydal na cestu do Ruska v zimě 1826/27.

V roce 1841 ho ruské ministerstvo pověřilo bádat na Kamčatce a hledat nové zemědělské a těžařské možnosti. Poté, co prošel Sibiří, se plavil přes Ochotské moře a nakonec se dostal jako na Kamčatku. Usadil se v Petropavlovsku, odkud uskutečnil několik výprav do různých částí Kamčatky. Ve svých záznamech se zmiňoval o flóře, fauně, geologii půdy a také o životních podmínkách domorodých obyvatel Kamčatky. Navrhl doporučení pro zlepšení životních podmínek zdejších obyvatel a zabránění jejich vykořisťování byrokracií. Zkorumpovaní úředníci proto také často stáli v cestě jeho úsilí a bránili mu ve výzkumech. V roce 1847 jen o vlásek unikl smrti, načež se vrátil do Petrohradu.

Jeho záznamy se považují za nejpřesnější popis Kamčatky své doby, avšak nemohly být publikovány až do jeho smrti, protože by ho mohly ohrozit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Karl Ehrenfried Kegel na slovenské Wikipedii.