Joan Prats i Vallès

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joan Prats i Vallès
Monxa Sert, Penrose, Calder, Maria Lluïsa Borràs i Prats (Prats cropped).jpg
Narození 1891
Barcelona
Úmrtí 1970 (ve věku 78–79 let)
Barcelona
Místo pohřbení Hřbitov Montjuic
Alma mater Escola de la Llotja
Cercle Artístic de Sant Lluc
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joan Prats i Vallès (1891 Barcelona1970 tamtéž) byl katalánský podnikatel (kloboučník), sběratel umění, promotér a organizátor uměleckých aktivit.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Velmi se zajímal o umění, mezi jeho přátele patřili Max Ernst, Paul Klee, Joan Brossa a Joan Miró. Podporoval zejména básníka Josepa Vicençe Foixe.

V roce 1936, po vypuknutí Španělské občanské války, odešel Joan Prats s Joanem Miróem do Paříže. Během občanské války bojoval za záchranu katalánského kulturního dědictví a pomáhal při katalánské výstavě v Paříži. V poválečném období, poté, co strávil několik měsíců ve vězení, usiloval o mezinárodní sjednocení avantgardistů. Byl vůdčím duchem a zakladatelem Clubu Cobalto 49 (Agrupació artística), kde se setkávala mladá generace s umělci své doby. Byl také aktivní jako konzultant na katalánské umělecké scéně. Vydal mnoho publikací na téma umění, literatura, filozofie, etnologie a antropologie. Prats byl také zakladatel a spolutvůrce magazínu Dau al Set.

Krátce před svou smrtí byl nejvýznamnějším iniciátorem vzniku nadace Joana Miróa, kdy položil její základy velkým darem uměleckých děl. V roce 1975, tři roky po jeho smrti, bylo otevřeno Fundació Joan MiróCentre d’Estudis d’Art Contemporani. Roku 1976 vznikla v Barceloně Galeria Joan Prats, pojmenovaná po tomto mecenáši.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sylvaine Hänsel, Henrik Karge: Spanische Kunstgeschichte. Berlin 1991, ISBN 3-496-01082-7.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Joan Prats i Vallès na Enciclopedia Catalan

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joan Prats i Vallès na německé Wikipedii.