Jindřichův Hradec (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek v Jindřichově Hradci

Zámek, původně gotický hrad v Jindřichově Hradci byl založen ve 13. století.

Jeho zakladatelem byl Jindřich z Nového Hradce, z rodu Vítkovců, jejichž hradní linii patřil až do začátku 17. století, kdy rod vymřel po meči.

Předchůdcem hradu bylo přemyslovské hradiště.

Původní stavbu nevelkého hradu dokončil Oldřich I. z Hradce. Za něho byla také postavena válcovitá věž, která měla chránit vstup do jeho pokojů. Za Jindřicha IV. z Hradce, který působil jako nejvyšší pražský purkrabí, dosáhl hrad zlepšení ochranných prostředků.

Hrad se stal postupně komfortním renesančním zámkem, který byl přizpůsoben moderním trendům. O největší přestavbu se zasloužil Adam z Hradce a jeho syn Jáchym, kteří čerpali z prostředků, kterých dosáhl Adam když pomohl Ferdinandu I. na trůn, díky čemuž získal vysoké postavení.

Roku 1602 přešel zámek do rukou rodu Slavatů sňatkem mezi sestrou Jáchyma Oldřicha z Hradce a Vilémem Slavatou z Chlumu a Košumberka. Rodu Slavatů patřil zámek do konce 17. století a během jejich vlivu nedošlo k žádným zásadním změnám.

Roku 1694 pak po jejich vymření přešel do rukou rodu Černínů z Chudenic, během sedmileté války se z něj stala vojenská nemocnice a roku 1773 vyhořel. Při tomto požáru došlo k poškození velké části zámku a rekonstrukce se dočkal až za Evžena Černína.

Již od dob pánů z Hradce bylo v kuchyni na Zelený čtvrtek hoštěno mnoho chudých. Tomuto zvyku se říkalo „rozdávání sladké kaše“ a byl zrušen až roku 1782 na příkaz císaře Josefa II.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Jindřichův Hradec na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - Česko