Jicchak ha-Lavan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jicchak ha-Lavan
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jicchak ben Ja’akov ha-Lavan (hebrejsky יצחק בן יעקב הלבן‎‎), známý též jako Jicchak me-Prag[zdroj?] nebo počeštěně Izák Bílý, Izák z Prahy nebo Izák z Řezna, byl židovským rabínem a talmudickým učencem. Žil ve 12. století. Byl bratrem Petachjy z Řezna.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

O životě Jicchaka ha-Lavana existují jen kusé zprávy. Narodil se pravděpodobně v Řezně, ale po studiích a pobytu v Německu a ve Francii přesídlil do Čech, pravděpodobně do Prahy. Jeho jméno je údajně odvozeno podle bílé barvy vlasů, podle některých ale podle jména řeky Labe.

Jicchak ha-Lavan je řazen mezi tosafisty, tj. komentátory Talmudu, nástupce Rašiho a žáky jeho vnuků. Je několikrát zmíněn v Tosafot v Babylónském talmudu, konkrétně v traktátech Jevamot, Ktubot a Zevachim, stejně tak i v dílech některých pozdějších halachických komentátorů (poskim), jako např. Me’ir ben Baruch z Rothenburgu.

Podle některých údajů zemřel nejpozději r. 1188, podle jiných r. 1193, avšak ani jeden z těchto roků není možné brát závazně, pouze orientačně. Je prvním rabínem, který je zmiňován jako „český“ nebo „pražský“, nejstarším rabínem doloženým na území Česka a také jediný zástupce mezi tosafisty působící na českém území.