Jicchak Michaelson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jicchak Michaelson
Narození 1903
Úmrtí 1982 (ve věku 78–79 let)
Alma mater Edinburská univerzita
Glasgowská univerzita
Zaměstnavatel Glasgowská univerzita
Ocenění Izraelská cena (1960)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jicchak Claude Michaelson (hebrejsky יצחק קלוד מייכלסון, žil v letech 19031982) byl izraelský oftalmolog a člen Izraelské akademie věd.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve skotském Edinburghu a studoval oftalmologii na univerzitách v Glasgow a Edinburghu, přičemž promoval v roce 1927. Ve svém výzkumu a vědeckých pracích se zabýval vývojem sítnice.[1] Působil jako patolog v glasgowské nemocnici zaměřené na oční choroby a přednášel na univerzitě v Glasgow.

Během druhé světové války byl poradcem britské armády v oblasti oftalmologie a sloužil v Egyptě. V roce 1948 si dokončil doktorát a přestěhoval se s rodinou do Izraele. Z počátku byl poradcem izraelské armády a pracoval jako oční chirurg.

V roce 1949 byl jmenován vedoucím oftalmologického oddělení Rambamovy nemocniceHaifě a v roce 1954 se stal ředitelem oftalmologického oddělení nemocnice HadasaJeruzalémě. Druhé zmíněné oddělení se pod jeho vedením stalo Oftalmologickým výzkumným centrem. Později byl jmenován profesorem na lékařské fakultě Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. V roce 1960 mu byla udělena Izraelská cena v oblasti lékařství.[2]

Při své práci se věnoval pomoci rozvojovým zemím, zejména pak těm africkým, a v roce 1971 inicioval Mezinárodní konferenci o prevenci proti slepotě. Po svém odchodu z nemocnice Hadasa v roce 1973 pomáhal v rehabilitacích slepým lidem.

Založil též Jeruzalémský institut pro prevenci proti slepotě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isaac Michaelson na anglické Wikipedii.

  1. British Journal of Ophthalmology. Leden 1984, roč. 68, čís. 1. (anglicky) 
  2. Recipients in 1960 [online]. Ministerstvo školství Státu Izrael [cit. 2011-08-11]. Dostupné online. (hebrejsky)