Jicchak Michaelson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jicchak Michaelson
Narození 1903
Úmrtí 1982 (ve věku 78–79 let)
Alma mater Univerzita v Edinburghu
University of Glasgow
Ocenění Izraelská cena (1960)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jicchak Claude Michaelson (hebrejsky יצחק קלוד מייכלסון, žil v letech 19031982) byl izraelský oftalmolog a člen Izraelské akademie věd.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve skotském Edinburghu a studoval oftalmologii na univerzitách v Glasgow a Edinburghu, přičemž promoval v roce 1927. Ve svém výzkumu a vědeckých pracích se zabýval vývojem sítnice.[1] Působil jako patolog v glasgowské nemocnici zaměřené na oční choroby a přednášel na univerzitě v Glasgow.

Během druhé světové války byl poradcem britské armády v oblasti oftalmologie a sloužil v Egyptě. V roce 1948 si dokončil doktorát a přestěhoval se s rodinou do Izraele. Z počátku byl poradcem izraelské armády a pracoval jako oční chirurg.

V roce 1949 byl jmenován vedoucím oftalmologického oddělení Rambamovy nemocniceHaifě a v roce 1954 se stal ředitelem oftalmologického oddělení nemocnice HadasaJeruzalémě. Druhé zmíněné oddělení se pod jeho vedením stalo Oftalmologickým výzkumným centrem. Později byl jmenován profesorem na lékařské fakultě Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. V roce 1960 mu byla udělena Izraelská cena v oblasti lékařství.[2]

Při své práci se věnoval pomoci rozvojovým zemím, zejména pak těm africkým, a v roce 1971 inicioval Mezinárodní konferenci o prevenci proti slepotě. Po svém odchodu z nemocnice Hadasa v roce 1973 pomáhal v rehabilitacích slepým lidem.

Založil též Jeruzalémský institut pro prevenci proti slepotě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isaac Michaelson na anglické Wikipedii.

  1. British Journal of Ophthalmology. Leden 1984, roč. 68, čís. 1. (anglicky) 
  2. Recipients in 1960 [online]. Ministerstvo školství Státu Izrael [cit. 2011-08-11]. Dostupné online. (hebrejsky)