Jerónimo Podestá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jerónimo Podestá
Obispo geronimo podesta.jpg
Narození 8. srpna 1920
Ramos Mejía
Úmrtí 23. června 2000 (ve věku 79 let)
Buenos Aires
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jerónimo José Podestá (8. srpna 1920, Ramos Mejía, Argentina23. června 2000, Buenos Aires, Argentina) byl argentinský katolický kněz a biskup.

Do semináře v La Plata vstoupil v roce 1940, vysvěcen na kněze byl o šest let později. Studoval také na univerzitě Gregoriana v Římě.

V prosinci 1962 byl vysvěcen na biskupa, stal se hlavou diecéze Avellaneda (1962-1967). Zúčastnil se tří zasedání Druhého vatikánského koncilu a byl nadšeným stoupencem jeho závěrů.

Podestá v Argentině čelil nařčením, že udržoval kontakt s příznivci Juana Peróna, který byl hlavou státu v letech 1946 až 1955. Pozdější prezident Juan Carlos Onganía, který se v roce 1966 zmocnil úřadu vojenským pučem zvaným Argentinská revoluce, o rok později označil Jerónima Podestá za jejího úhlavního nepřítele.

V roce 1966 se Podestá poprvé setkal s Clelií Luro, matkou šesti dětí, která již nežila se svým manželem. Navázal s ní osobní vztah, a následujícího roku tak rezignoval na svou funkci. V roce 1972 se s Clelií oženil. Stal se prezidentem Latinskoamerické federace ženatých kněží (Federación Latinoamericana de Sacerdotes Casados).

O dva roky později opustil svou zemi kvůli výhrůžkám smrtí ze strany Argentinské antikomunistické aliance (Alianza Anticomunista Argentina) a vrátil se až roku 1983 po pádu vojenské diktatury.

Ke konci svého života byl chudý a téměř zapomenut. Když umíral, jediným představitelem argentinské církve, který jej navštívil v nemocnici, byl arcibiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, pozdější papež František. Podestá zemřel v červnu 2000 v Buenos Aires, Clelia Luro tamtéž v listopadu 2013.