Jeansova délka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jeansova délka je kritický poloměr oblaku (obvykle mezihvězdného prachu), ve kterém je tepelná energie způsobující expanzi oblaku překonána gravitací, která tak zahájí smršťování oblaku do nové hvězdy. Je pojmenována po britském astronomovi Sirovi Jamesovi Jeansovi, který se zajímal o stabilitu sférické mlhoviny na začátku 19. století.[1] Jeansova délka je spolu s Jeansovou hmotností jednou z podmínek nutných pro zahájení tvorby nové hvězdy.

Vztah pro Jeansovu délku:

kde je Boltzmannova konstanta, je teplota oblaku, je poloměr oblaku, je hmotnost jedné částice oblaku, je gravitační konstanta a je hustota oblaku (tj. hmotnost oblaku vydělená objemem oblaku).

Snad nejjednodušší způsob pochopení Jeansovy délky je pomocí přiblížení, ve kterém se krátí činitelé a a ve kterém nahradíme za . Ze vztahu pak dostáváme:

Je pak okamžitě zřejmé, že , když , tj. že poloměr oblaku je Jeansovou délkou tehdy, když je tepelná energie na částici oblaku rovna její gravitační práci. Na tomto kritickém rozměru se oblak nerozpíná ani nesmršťuje. Pouze když se teplo nerovná gravitační práci, tak se oblak rozpíná a chladí nebo smršťuje a zahřívá, a je dosažen proces, který pokračuje až dokud nebude dosáhnuto nové rovnováhy.

Jeansova délka a oscilační vlnová délka[editovat | editovat zdroj]

Jeansova délka je také oscilační vlnovou délkou, pod kterou se budou spíše objevovat stabilní oscilace než gravitační kolaps.

kde G je gravitační konstanta, je rychlost zvuku, a je hustota.

Je to také vzdálenost, kterou by zvuková vlna uletěla za čas hroucení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Stability of a Spherical Nebula. Philosophical Transactions of the Royal Society of London. 1902. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jeans Length na anglické Wikipedii.