Jean Effel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean Effel
Rodné jméno François Lejeune
Narození 12. února 1908
Paříž
Úmrtí 11. října 1982 (ve věku 74 let)
Paříž
Povolání karikaturista, novinář, spisovatel, malíř a ilustrátor
Ocenění Řád přátelství (1978)
Leninova mírová cena
Řád přátelství mezi národy
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jean Effel, vlastním jménem François Lejeune (12. února 1908 Paříž10. října 1982 Paříž) byl francouzský kreslíř, karikaturista, ilustrátor, novinář, člen komunistické strany Francie (PCF). Sám se cítil být ponejvíc právě novinářem a politickým komentátorem. Jeho pseudonym je vytvořen z jeho iniciál F. L.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval umění, hudbu a filosofii. Přes všechny snahy a přání svého otce, aby po něm převzal kupecké řemeslo, se rozhodl pro kariéru profesionálního umělce. Často kreslil pro francouzské komunistické noviny l'Humanité a je také autorem ilustrací Bajek bajkaře Jean de La Fontaina.

Jako jeho největší dílo však bývá označován cyklus kreseb Stvoření světa (zfilmováno v roce 1957 režisérem Eduardem Hoffmanem, premiéra v dubnu 1958). Celý cyklus je tvořem pěti knihami Le Ciel et la Terre (Nebe a země), Les Plantes et Animaux (Rostliny a zvířata), L'Homme (Muž), La Femme (Žena) and Le Roman d'Adam et Eve (Příběh Adama a Evy). Mezi jeho další významné práce můžeme řadit také kolekci protifašistických karikatur z roku 1935 a knihu kreslených vtipů When Animals Still Talked (v českém vydání Mezi námi zvířaty) z roku 1953.

Jeho kresby jsou lehce čitelné, svěží, humoristické a neotřelé, vždy doplněné typickým kudrlinkovým podpisem a občas také malou sedmikráskou, jež ukazuje autorův laskavý pohled na svět.

Měl blízký vztah k Československu a byl dlouholetým předsedou Společnosti francouzsko-československého přátelství.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • 1935 – kolekce protifašistických karikatur
  • 1944Turelune le Cornepipeux – dětská pohádka
  • 1945La Création du Monde
  • 1953When Animals Still Talked

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]