Jean-Baptiste Drouet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o francouzském poštmistrovi a revolucionáři. O francouzském generálovi téhož jména pojednává článek Jean-Baptiste Drouet d'Erlon.
Jean-Baptiste Drouet

Jean-Baptiste Drouet (8. ledna 1763, Sainte-Menehould10. dubna 1824, Mâcon) byl francouzský poštmistr v Sainte-Menehould, který poznal krále Ludvíka XVI., když prchal z Francie a na jehož udání byl král zatčen.

Za svůj čin obdržel odměnu ve výši 30 000 franků a byl zvolen do Národního konventu za departement Marne, ve kterém hlasoval pro královu smrt.

Jako vojenský komisař byl v roce 1793 poslán k francouzské severní armádě. Byl zajat Rakušany ve městě Maubeuge a uvězněn v Brně na Špilberku. Odtamtud se pokusil utéci skokem z okna své cely, nicméně při seskoku si zlámal nohu a jeho útěk byl odhalen. V listopadu roku 1795 byl společně s generálem Pierrem Riel de Beurnonville vyměněn za dceru Ludvíka XVI. Marii Terezii Bourbonskou, vévodkyni Angoulemskou. Poté vstoupil do rady pěti set. Následně byl však obviněn ze spiknutí rovných, jenž organizoval Gracchus Babeuf. Uprchnul proto do Švýcarska, ke zůstal do roku 1799, kdy byl uznán jako nevinný. Po restauraci Bourbonů byl jako královrah vypovězen z Francie, nicméně tu neopustil, nýbrž žil pod jménem Merger ve městě Mâcon až do své smrti v roce 1824.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (volné dílo) z hesla „Drouet Jean Baptiste“ Ottova slovníku naučného, jehož autorem je Jan Kryštůfek.