Jazz Gillum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jazz Gillum
Základní informace
Narození11. září 1904
Indianola
Úmrtí29. března 1966 (ve věku 61 let)
Chicago
Žánryblues
Povoláníhudebník
Nástrojeharmonika
VydavateléBluebird
American Record Corporation
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William McKinley "Jazz" Gillum (11. září 1902[1] nebo 1904 – 29. března 1966)[2] byl americký bluesový hráč na harmoniku a zpěvák.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Gillum se narodil v Indianole (stát Mississippi). Když mu bylo sedm let, utekl z domova a dalších několik let žil v Charlestonu, Mississippi. Pracoval a přivydělával si jako pouliční muzikant. V roce 1923 se přestěhoval do Chicaga. Zde potkal kytaristu Big Bill Broonzyho. Jako duo začali hrát v nočních klubech v okolí města. V roce 1934 Gillum nahrával pro společnosti ARC Records a Bluebird Records.

Jeho vlastní nahrávky a nahrávky, kde vystupuje jako spoluhráč, byly zařazeny na vysoce ceněné desky nahrávací společnosti "Bluebird Records", které ve třicátých a čtyřicátých letech produkoval Lester Melrose. V roce 1940 byl prvním, kdo nahrál klacické blues "Key to the Highway" (Big Bill Broonzy jej doprovázel na kytaru).[3] skladba je nahrána s dnes obvyklou melodií v osmitaktovém bluesovém uspořádání. (Píseň byla poprvé nahrána několik měsíců dříve Charliem Segarem, s jinou melodii a ve dvanáctitaktovém bluesovém uspořádání.) Gillumova a Broonzyho verze se za několik měsíců stala bluesovým standardem.

Gillumovy nahrávky byly také jedny z prvních bluesových nahrávek, kde se jako doprovod objevila elektrická kytara. V roce 1938 nahrál několik písní s tehdy šestnáctiletým kytaristou Georgesem Barnesem. Například skladbu Reefer Headed Woman a několik dalších.

V roce 1942 narukoval do Armády Spojených států a sloužil až do roku 1945.

V roce 1946 nahrál ranou verzi písně Look on Yonder Wall spolu s klavíristou Big Maceo. Skladba se stala později populární v podání Elmore Jamese.[3]

Poté, co společnost Bluebird Records na konci čtyřicátých let přestala existovat, zúčastnil se již jen několika nahrávek. Jeho poslední nahrávky jsou z roku 1961 na albu, které nahrál spolu s klavíristou Memphis Slimem a zpěvákem a kytaristou Arbee Stidhamem pro společnost Folkways Records.

Dne 29. března 1966 byl Gillum zastřelen během pouliční hádky. Poté, co byl převezen do Garfield Park Hospital v Chicagu, mohli lékaři už jen konstatovat smrt. Je pohřben na hřbitově Restvale Cemetery, v Alsip, Illinois.[4]

Jeho dcera, Ardella Williams, je bluesovou zpěvačkou v Chicagu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jazz Gillum na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EAGLE, Bob; LEBLANC, Eric S. Blues : a regional experience. Santa Barbara: Praeger, 2013. ISBN 978-0313344237. (anglicky) 
  2. ANKENY, Jason. Jazz Gillum : Artist Biography by Jason Ankeny [online]. allmusic.com [cit. 2017-07-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b RUSSELL, Tony. The Blues from Robert Johnson to Robert Cray. [s.l.]: Carlton Books Ltd, 1997. ISBN 1-85868-255-X. (anglicky) 
  4. Jazz Gillum Vol. 1 1936 – 1938 [online]. The Document Records [cit. 2017-07-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]