Jardins des Champs-Élysées

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jardins des Champs-Élysées
Fontaine du Cirque Paris 8e 001.jpg
Lokalita 8. obvod, FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jardins des Champs-Élysées (česky Zahrady Champs-Élysées) je veřejný park, který se nachází v Paříži v 8. obvodu v dolní části Avenue des Champs-Élysées, po které nese jméno. Ta jej rozděluje na dvě poloviny. Park byl vybudován v roce 1840 a jeho rozloha činí 13,75 ha m2.

Park Champs-Élysées je vymezen ulicemi Cours la Reine na jihu, Avenue Gabriel na severu, Avenue Matignon a Avenue Franklin D. Roosevelt na západě a Place de la Concorde na východě.

V jižní části se nachází Grand Palais a Petit Palais. K dalším významným stavbám v parku patří také divadla Théâtre du Rond-Point a Théâtre Marigny. Za Avenue Gabriel k parku přiléhají zahrady Elysejského paláce, které jsou nepřístupné. Na západě na park navazují další zelené plochy – Square Jean-Perrin a Jardin de la Vallée Suisse.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast byla bažinatá a na místě se dlouho nacházely jen zahrady. Teprve na počátku 17. století se zde začalo stavět. V roce 1828 pozemky zakoupilo město Paříž. Současné zahrady navrhl architekt Jean-Charles Alphand podle vzoru anglické zahrady a slavnostně byly otevřeny v roce 1840.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jardins des Champs-Élysées na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]