Japonský parlament

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Budova japonského parlamentu

Japonský parlament (japonsky 国会議事堂 Kokkaigijidou) je dvoukomorový zákonodárný orgán Japonska. Tvoří jej dolní komora neboli Sněmovna reprezentantů (japonsky 衆議院 Shugi-in) a horní komora neboli Sněmovna radních (japonsky 参議院 Sangi-in). Do obou jsou zástupci voleni pomocí smíšeného volebního systému.

Dolní komora má 480 členů volených na čtyři roky, z toho je 300 poslanců voleno v jednomandátových volebních obvodech a 180 podle principu poměrného zastoupení v 11 volebních obvodech. Členem Sněmovny reprezentantů se může stát pouze občan starší 25 let.

Horní komora má 242 členů, z nichž je 96 voleno podle principu poměrného zastoupení v jednom celonárodním volebním obvodu a 146 poslanců pak ve 47 volebních obvodech totožných s prefekturami. Funkční období v horní komoře je šest let, přičemž volby se konají každé tři roky, kdy je volena polovina mandátů. Členem Sněmovny radních se může stát pouze občan starší 30 let.

Pokud se obě komory nedokážou dohodnout na kompromisu ohledně osoby premiéra, rozpočtu nebo státních smluv, může Sněmovna reprezentantů trvat na svém rozhodnutí. Ve všech ostatních případech může přehlasovat Sněmovnu radních pouze dvoutřetinovou většinou přítomných zástupců.

Zákonodárný sbor volí ze svého středu japonského premiéra, který pak sestavuje vládu. Většina jejích členů by měla být rovněž zvolena ze zástupců obou komor. Vláda je při výkonu své moci parlamentu odpovědná a ke své legitimitě potřebuje důvěru dolní komory.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Diet of Japan na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]