Jan Rybář (novinář)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Rybář
Jan Rybar 2010.jpg
Narození 6. března 1971 (48 let)
Hradec Králové
Ocenění Czech Press Photo (2004)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Rybář (* 6. března 1971[1] Hradec Králové[2]) je český novinář, fotograf a autor několika knih. V Praze vystudoval geologii (Mgr.) a mezinárodní vztahy (Ph.D.), ve Skotsku žurnalistiku (MLitt.). Téměř 13 let pracoval jako reportér zahraničního oddělení MF DNES, poté jako šéfredaktor cestovatelského časopisu Travel Digest.[3] Pro rok 2011 získal grant Rok jinak Nadace Vodafone.[4] Nyní vede vlastní kreativní agenturu Amaze.cz[5] a řídí web o fotografování Fotoguru.cz[6].

V roce 2004 vyhrál hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo za fotografii Bolest Beslanu, kterou pořídil na pohřbu jednoho ze zabitých dětí při teroristickém útoku na školu 7. září 2004 v kavkazském Beslanu.[7][8] O rok později vyšla jeho první reportážní kniha Historky z konce světa, která byla v roce 2009 v anketě časopisu GEO a serveru Hedvábná stezka zařazena mezi TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů všech dob.[9] Po ní následovalo volné pokračování s názvem Válečníci, teroristé a jiní šílenci (2008).

Navštívil desítky zemí světa, od Japonska přes Afghánistán a Irák po Guantánamo. Napsal a nafotografoval stovky reportáží (pro MF DNES, ale například i pro český National Geographic).

V roce 2010 uspěl v Literární soutěži Knižního klubu – jeho rukopis Čtvrtá kostka obsadil neoficiální druhé místo. Stal se totiž jediným titulem, který kromě vítězné knihy vybrala komise ze 74 rukopisů k vydání. Čtvrtá kostka se odehrává v rudolfínské Praze a má podtitul renesanční detektivka. Vyšla v říjnu téhož roku.[10] Za prvních osm měsíců se jí prodalo téměř 10 000 kusů.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]