Přeskočit na obsah

Jan Křtitel Pola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Giovanni Battista Pola
Narození1786
Treviso
Úmrtí19. dubna 1834 (ve věku 47–48 let)
Padova
TitulHrabě Pola (Conte Pola)
Choťhraběnka Petra Porcia
PříbuzníMonfiorito da Pola
Sergius II. da Pola
Sergio Pola
Paolo di Pola
Teresa Pola
Bedřich Pola
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrabě Giovanni Battista Pola (italsky: conte Giovanni Battista Pola), zvaný Titto (178619. dubna 1834) byl italský šlechtic, svobodný zednář a lupič.

Hraběcí rodina Polů, do které se narodil, se řadila mezi nejstarší a nejmocnější severoitalské rody. Svůj původ odvozovala od antické rodiny Sergia a ve středověku byli její příslušníci takřka neomezení vládci v jižní Istrii. Sídlem jejich dominia byla tehdy Pula, po které přijali své jméno. Roku 1332 byla rodina z Puly vyhnána a usadila se v severoitalském Trevisu. Postupem času se rozvětvila, její větve žily v Istrii, Miláně a v Čechách. Rodina později opět získala velké bohatství a značný politický vliv. Giovanniho bratr Paolo se přátelil s císařem Napoleonem. Dalším rodinným přítelem byl generál Adam Albert Neipperg a císařovna, posléze vévodkyně, Marie Luisa. Dodnes přežila pouze česká větev rodu.

Hrabě Giovanni Pola navštěvoval školu v Parmě, což mu zařídil rodinný přítel hrabě Neipperg. Za svého mládí byl zvyklý na velký luxus a bezstarostný život, který se stával často terčem kritiky duchovenstva i trevízských úřadů. Roku 1828 podnikl cestu po Itálii, přičemž navštívil Palermo, Řím, kde byl hostem nejvýznamnějších římských rodin, Florencii, Livorno, Parmu, Veronu a Tyrolsko. Krátce po svém návratu se však dostal do tíživé finanční situace, a tak u rodinné vily v Barconu přepadl kupce a požadoval po něm 6000 lir. Kupec celou záležitost po nějaké době oznámil úřadům, které ji použily jako záminku pro zahájení rozsáhlého vyšetřování. Do toho se pustila i církev, jelikož jí vadil nemorální život hraběte jakožto i to, že byl spolu se svým bratrem svobodný zednář. Během procesu byl obviněn z loupežného přepadení, z opakovaného znásilňování dívek, které měl tahat na údajné orgie, jež prý pořádal. V průběhu vyšetřování prý byla v jeho paláci nalezena i tajná místnost, ve které se nacházely lidské lebky a další ostatky. Většina obvinění byla pravděpodobně smyšlená. Soud odsoudil Giovanniho Polu k relativně mírnému trestu pěti letům vězení a zbavení šlechtického titulu. Avšak odvolacímu soudu v Benátkách se trest zdál až příliš mírný a byl změněn na desetiletý žalář a navíc měl být Giovanni Pola po celý den vystaven na pranýři. To se zase zdálo příliš přísné císaři, který trest zmírnil jen na desetiletý žalář v Padově, kde Giovanni Pola 19. dubna 1834 zemřel.

Se svou ženou Petrou, rozenou hraběnkou di Porcia neměl žádné děti.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Luigi Urettini: La lacrimevole istoria del conte Titta Pola (it), Treviso 2007