Jakub I. z Urgellu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pečeť Jakuba z Urgellu (rok 1339)
Příbuzenstvo
otec Alfons IV. Aragonský
matka Tereza z Entença
manželka Cecílie z Comminges
syn Petr II. z Urgellu
dcera Alžběta

Jakub I. z Urgellu (katalánsky Jaume I d'Urgell, 1321 Zaragoza15. listopadu 1347 Barcelona) byl aragonský infant a hrabě z Urgellu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako čtvrtý syn aragonského krále Alfonse IV. a jeho první choti Terezy, starší dcery Gombalda z Entença a dědičky Ermengola z Urgellu. Po matčině smrti roku 1327 zdědil hrabství Urgell a roku 1335 se oženil s Cecílií z Comminges. O rok později převzal vládu v hrabství.

Téhož roku se jeho starší bratr Petr stal králem. Ač byl od roku 1338 ženatý, nedařilo se mu počít vysněného mužského potomka a proto jmenoval dědičkou trůnu dceru Konstancii a to až do doby, kdy ona sama porodí syna. Tímto rozhodnutím poškodil Jakubův nárok na trůn a popudil proti sobě nejen odstrčeného bratra, ale i řadu měst a představitelů šlechty. Následné vzpouře král nakonec ustoupil. Roku 1347 Jakub zemřel zřejmě bratrovým přičiněním.[1]

Byl pohřben ve františkánském klášteře v Barceloně. Klášter byl roku 1835 zbořen a Jakubovy ostatky byly společně s dalšími přeneseny do katedrály sv. Kříže a sv. Eulálie. Ve 20. století byly společně s pozůstatky Alfonse III. uloženy v tumbě od Frederica Marèse.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Jakub I. z Urgellu ve Wikimedia Commons

  1. LOPES, Fernão. Kronika vlády krále Dona Pedra I.. Praha : Argo, 2009. ISBN 978-80-257-0231-4. S. 115.  
Předchůdce:
Alfons
Znak z doby nástupu Hrabě z Urgellu
Jakub I.
1327 - 1347
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Cecílie