Jack Dempsey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jack Dempsey
Osobní informace
PřezdívkaThe Manassa Mauler
Datum narození24. června 1895
Místo narozeníManassa (Colorado)
Datum úmrtí31. května 1983 (ve věku 87 let)
Místo úmrtíNew York
ObčanstvíUSA USA
ChoťEstelle Taylor
Výška185 cm
Hmotnost85 kg
Sportovní informace
Sportbox
Váhová kategorietěžká váha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Harrison Dempsey, známý jako Jack Dempsey nebo The Manassa Mauler (24. června 1895 Manassa31. května 1983 New York), byl americký profesionální boxer, mistr světa v těžké váze v letech 1919–1926. Během kariéry vybojoval 83 zápasů, z toho 65 vyhrál (51 knockoutem).

Pocházel z chudé mormonské rodiny, pracoval jako přístavní nakladač a od roku 1914 si začal přivydělávat boxováním. Jméno Jack začal používat podle tehdy populárního boxera Jacka Nonpareila Dempseyho. Prosadil se bojovností a taktickou vyspělostí, jeho silnou zbraní byl levý hák. Po vítězství nad Gunboatem Smithem se stal vyzyvatelem mistra světa Jesse Willarda a zápas konaný 4. července 1919 v Toledu vyhrál technickým K.O. ve třetím kole. Willard utrpěl zlomeninu čelisti, jeho manažer později Dempseyho obvinil, že použil kovové výztuže v rukavicích, ale toto tvrzení se neprokázalo.

Dempsey obhájil titul mistra světa v pěti zápasech. Nejsledovanější z nich byl „zápas století“ s Francouzem Georgem Carpentierem, leteckým esem první světové války a mistrem světa lehkotěžké váhy. Zápas se konal 2. července 1921 v Jersey City a byl prvním boxerským zápasem historie, jehož výnos překročil hranici milionu dolarů. Dempsey uplatnil svoji váhovou převahu a po jasném průběhu protivníka knokautoval ve čtvrtém kole. Knokautem vyhrál také o dva roky později nad dalším vyzyvatelem, Luisem Ángelem Firpem z Argentiny.

O titul světového šampióna přišel Dempsey 23. září 1923, když ve Filadelfii prohrál s Genem Tunneym na body před rekordní návštěvou více než sto dvaceti tisíc diváků. O rok později se konala odveta, v níž také po deseti nerozhodných kolech vyhlásili rozhodčí vítězem Tunneyho. Utkání je známé jako The Long Count Fight, protože Dempsey poslal soupeře k zemi, ale rozhodčí odmítl odpočítat K.O., dokud se Demspey nevrátí do svého rohu ringu. Tím získal Tunney dostatek času, aby se z rány zotavil. Po tomto zápase ukončil Dempsey kariéru a nastoupil už jen k několika exhibičním zápasům.

Jack Dempsey byl jedním z nejlépe placených sportovců a celebritou Ameriky dvacátých let. Angažoval se v hnutí svobodných zednářů, byl ženatý s herečkami Estelle Taylorovou a Hannah Williamsovou, hrál ve filmu The Prizefighter and the Lady. Provozoval vlastní restauraci Jack Dempsey's Broadway Restaurant, za druhé světové války sloužil u pobřežní stráže. Vydal knihu o boxu Championship Fighting: Explosive Punching and Aggressive Defense.

V roce 1954 byl uveden do Mezinárodní boxerské síně slávy. Ryba kančík perleťový je pro svou agresivitu anglicky nazývána Jack Dempsey fish.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]