JVC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
JVC
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení13. září 1927
Adresa sídlaJokohama, Japonsko
Charakteristika firmy
Oblast činnostielektronický průmysl
Produktytelevizor
Mateřská společnostJVCKenwood
MajitelJVCKenwood
Dceřiná společnostJVC Kenwood Victor Entertainment
Identifikátory
Oficiální webwww.jvc.net
LEI529900GGYCEJXM5Y6961
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor Company of Japan, Limited (japonsky 日本ビクター株式会社 –transkripcí: Nippon bikutá kabušiki GAIS), běžně vystupuje pod zkratkou JVC, je japonský výrobce audiovizuálních elektrospotřebičů, počítačových komponent, IT zařízení a médií pro konzumní a profesionální trh. Společnost je známá jako výrobce prvních japonských televizních přijímačů a pro vyvinutý VHS standard na nahrávání analogového videosignálu na magnetické páskové médium uchovávány v kazetě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

JVC GR DA20

Společnost JVC vznikla v roce 1927 v japonském městě Jokohama pod názvem The Victor Talking Machine Company of Japan, Limited jako dceřiná společnost americké fonografického a nahrávací společnosti Victor Talking Machine. V roce 1929 bylo majoritní vlastnictví převedeno na firmu RCA-Victor.

Roku 1932 začala firma se sériovou výrobou rádiových přijímačů a o sedm let později - v roce 1939 - vyrobila první japonský televizor. Útlum výrobního procesu nastal během druhé světové války. JVC, tak jako ostatní firmy, přerušila své obchodní vztahy se zahraničními partnery a odběrateli.

V 50. letech 20. století vyrobila společnost JVC první japonskou dlouhohrající desku (LP) a EP. Úspěch firmy přišel v 70. letech. V roce 1976 vyvinula formát VHS a vyrobila první VHS videorekordér. Formát VHS se stal protikladem formátu Betamax vyvinutého v roce 1975 společností Sony. Až do roku 1988 se vedla tzv. "Kazetová válka" o to, který z těchto systémů je lepší.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1982 je JVC oficiálním partnerem Mistrovství světa ve fotbale a v roce 2002, na 17. mistrovství světa ve fotbale v Japonsku a Korejské republice, bylo partnerství mezi JVC a Mezinárodní fotbalovou federací (FIFA) prodlouženo. Společnost uzavřela partnerství s návštěvnickým centrem Kennedyho vesmírného střediska. V roce 2005 firma vyvinula první dvouvrstvý datový nosič DVD + RW DL.

Pod značkou se v Japonsku každoročně organizuje JVC Tokyo Video Festival a JVC Jazz Festival. V současnosti je JVC jedna z největších mediálních korporací na světě se sídlem v Jokohamě. V Japonsku prezentuje své výrobky pod značkou Victor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků JVC na anglické Wikipedii a Victor Company of Japan na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]