Iván Duque

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Iván Duque
33. prezident Kolumbie
Ve funkci:
7. srpna 2018 – 7. srpna 2022
ViceprezidentMarta Lucía Ramírez
PředchůdceJuan Manuel Santos
NástupceGustavo Petro
Stranická příslušnost
ČlenstvíCentro Democrático

Narození1. srpna 1976 (47 let)
Bogota
ChoťMaria Juliana Ruiz
RodičeIván Duque Escobar a Juliana Márquez Tono
PříbuzníAndrés Duque Márquez[1] (sourozenec)
SídloWashington, D.C.
Alma materSergio Arboleda University (do 2000)
Harvardova univerzita
Georgetownská univerzita
Americká univerzita
Profesepolitik, advokát, spisovatel a účastník mezinárodního fóra
Náboženstvíkatolicismus
OceněníOrder of San Carlos (2018)
Řád Boyacá (2018)
Řád peruánského slunce (2019)
Velký řád Mugunghwa (2021)
Řád Jižního kříže (2021)
… více na Wikidatech
Webová stránkawww.ivanduque.com
CommonsIván Duque
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Iván Duque Márquez (* 1. srpna 1976 Bogotá) je kolumbijský politik, právník a 33. prezident Kolumbie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Iván Duque Escobar byl mocný politik, který byl guvernérem Antioquie, auditorem OSN a ministrem dolů a energie. Vystudoval právo na soukromé katolické univerzitě Sergio Arboleda v Bogotě, na American University obdržel LLM v oboru mezinárodního ekonomického práva a Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, D.C. vystudoval magisterského studia v oboru řízení veřejných služeb. V roce 2018 navštěvoval kurz výkonného vzdělávání na Harvardově univerzitě po dobu 5 dnů, kde studoval obchod a vládu. Svou profesní kariéru zahájil v roce 1999 jako konzultant v Andské rozvojové společnosti (CAF) a později působil jako poradce na kolumbijském ministerstvu financí a veřejných úvěrů za vlády Andrése Pastrany.

V roce 2001 byl jmenován Juanem Manuelem Santosem jako jeden ze zástupců Kolumbie v Meziamerické rozvojové bance, kde působil až do roku 2013. Zastával tam funkci vedoucího odboru kultury, tvořivosti a solidarity, kde se podílel na mnoha projektech sociální odpovědnosti, mládeže, tvůrčích odvětví a kultury. Sloužil také jako mezinárodní poradce bývalého prezidenta Álvarao Uribe Véleze. V letech 20102011 byl konzultantem Organizace spojených národů ve výzkumném panelu jmenovaném generálním tajemníkem pro incident Izraelského zásahu proti konvoji do Pásma Gazy, ke kterému došlo 31. května 2010.

V roce 2014 úspěšně kandidoval do senátu za stranu Partido Centro Democrático, která se odtrhla od vládnoucí strany poté, co Juan Manuel Santos zahájil mírová jednání s FARC. Tato nová strana vedla kampaň proti nové mírové dohodě a vládě Santose, kterou vedl bývalý prezident Álvaro Uribe Vélez.

Dne 10. prosinec 2017 byl za jeho stranou jmenován jejím kandidátem na prezidenta Kolumbie. V prvním kole prezidentských voleb konané 27. května 2018 dostal nejvíce hlasů a postoupil s Gustavo Petrem do dalšího kola, které bylo 17. června. V druhém kole vyhrál s 54,76 % hlasů. a do úřadu nastoupil 7. srpna 2018. Znovu kandidovat již nemohl, v úřadu skončil 7. srpna 2022.

Duque kritizuje mírovou dohodu mezi povstaleckou organizací FARC a Kolumbii, která byla sjednaná jeho předchůdcem Juanem Manuelem Santosem a ukončila desetiletý konflikt v zemi. Duque chtěl, aby se to změnilo v podstatných bodech, ale nedostal povolení od ústavního soudu. Od 21. listopadu 2019 do 21. ledna 2020 se konaly demonstrace v celé zemi, aby podpořila mírový proces mezi kolumbijskou vládou a FARC a na protest proti vládě Ivána Duqueho.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]