Iraq Survey Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeden ze zbraňových inspektorů OSN

Iraq Survey Group (Irácká průzkumná skupina, ISG) byla mise, poslaná MNF–I (Multi-National Force – Iraq, nadnárodním vojenským velitelstvím v čele s USA řídícím Operation Iraqi Freedom) po invazi do Iráku v březnu 2003. Jejím předmětem bylo nalezení údajných iráckých zbraní hromadného ničení, které byly uváděny jako hlavním důvod invaze ze strany Spojených států a administrativou George W. Bushe (tzv. Bushovy doktríny). ISG byla organizována Pentagonem a CIA a měla mezinárodní tým s 1400 členy, kteří vedle včetně chemických a biologických látek ZHN, měli najít jakýkoli podpůrný výzkumný program či infrastrukturu, jež by mohla být využita k vývoji zbraní hromadného ničení. Zprávy skupina podávala přímo Donaldu Rumsfeldovi. Šéfem ISG byl Dr. David Kay, který ale v lednu 2004 resignoval.

Duelfer Report[editovat | editovat zdroj]

ISG vydala několik průběžných zpráv v říjnu 2003 a lednu 2004. Její konečná zpráva, běžně známá jako Duelfer Report (Duelferova zpráva)[1], vyšla 30. září 2004. Obsahuje několik závěrů o Saddámu Husajnovi a Iráku v letech 1991–2003, z nichž nejzávažnější je ten, že byly nalezeny chemické ZHM vyrobené před rokem 1996 a výrobní zařízení a množství chemikálií dvojího určení, ze kterých by se daly zbraně vytvořit[2][3][4]. Podle rezoluce OSN Irák nesměl vlastnit žádné ZHM ani zařízení k jejich výrobě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iraq Survey Group na anglické Wikipedii.

  1. [https://www.cia.gov/library/reports/general-reports-1/iraq_wmd_2004
  2. [1]http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/123941
  3. [2]http://zpravy.idnes.cz/chemicke-zbrane-v-iraku-0v0-/zpr_nato.aspx?c=A120830_141919_zpr_nato_inc
  4. [3] http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/350599-chemicke-zbrane-v-iraku-americti-vojaci-je-nasli-ale-museli-mlcet.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]