Inotex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
INOTEX spol. s r.o.
Základní údaje
Právní forma s.r.o.
Datum založení 4. srpna 1992
Sídlo Štefánikova 1208,
Dvůr Králové nad Labem 544 01,
Česká republika
Adresa sídla Štefánikova 1208, Dvůr Králové nad Labem, 544 01, Česko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Rozsah působení Evropská unie
Oblast činnosti chemický průmysl; textilní průmysl; kovovýroba
Identifikátory
Oficiální web http://www.inotex.cz/
IČO 47451963
Některá data mohou pocházet z datové položky.

INOTEX spol. s r.o. je obchodní společnost, která vznikla 4. srpna 1992. Sídlí ve Dvoře Králové nad Labem a působí především v oborech chemického a textilního průmyslu.

Společnost byla založena v roce 1992 uskupením několika fyzických osob. Inotex se dá považovat za nástupnickou organizaci Výzkumného ústavu textilního zušlechťování (VÚTZ), který Inotex v roce 1996 koupil v rámci privatizačního řízení. Společnost sídlí zejména právě v budovách dřívějšího VÚTZ a v jeho nejbližším okolí.

Textilní průmysl má v regionu Dvora Králové dlouhou tradici sahající až do 16. století. Město bylo v 19. a počátkem 20. století považováno za centrum textilního průmyslu v Českých zemích.

V roce 1949 byl založen socialistickým zřízením Výzkumný ústav Československých textilních závodů a vedle něj také předchůdce Inotexu Výzkumný ústav textilního zušlechťování. Původně ve Dvoře Králové sídlila pouze pobočka VÚTZ, avšak již po dvou letech existence ústavu se sem přesunula i centrála. VÚTZ měl dobrou pověst i za hranicemi Československa. Největších úspěchů dosahoval především v oblasti výzkumu se zaměřením na celulózové materiály a jejich směsi. Po roce 1989 se z VÚTZ stal státní podnik, který byl později privatizován. S proměnou ve státní podnik zíkal ústav větší míru samostatnosti a začal se kromě samotného výzkumu zaměřovat i na specializované odvětví výroby například textilních pomocných přípravků a vlastní textilní výroby.

Již v roce 1995 bylo rozhodnuto o privatizaci ústavu na základě privatizačního projektu č. 20767 schváleného usnesením vlády České republiky ze dne 28. června 1995 č. 386. Rozhodnutím č. 309/1996 ministra průmyslu a obchodu České republiky ze dne 23. září 1996 byla převedena část majetku státního podniku na Fond národního majetku České republiky. Ústav byl odkoupen Inotexem a firma státního podniku zanikla v roce 2001.

Inotex se zaměřuje především na technologie v oblasti textilní předúpravy, barvení, tisk a vlastní textilní výrobu. Inotex produkuje také svá vlastní barviva a textilní pomocné přípravky. Vedle toho provozuje s barvivy i velkoobchod. Společnost nabízí komplexní koloristický servis včetně vzorování a výpočtů barvících receptur. Textilní zaměření je doplněno i strojařským vybavením. Inotex je tak schopný nabízet svou výrobní kapacitu obchodním partnerům působícím například v automobilovém průmyslu. Společnost provozuje střediska technické informatiky a normalizace, ekologie a také akreditovanou zkušební laboratoř. Vedle toho Inotex provozuje také Centrum textilních technologií a vzdělávání a je členem společnosti vědeckotechnických parků ČR.