Přeskočit na obsah

Inland Empire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Inland Empire (rozcestník).
Inland Empire
Metropolitní oblast Riverside-San Bernardino-Ontario
Riverside je největším městem metropolitní oblasti Inland Empire
Riverside je největším městem metropolitní oblasti Inland Empire
Geografie
Hlavní populační centra v Inland Empire: červená = Pomona Valley, modrá = (Greater) San Bernardino, žlutá = High Desert, zelená = severní Riverside County, růžová = jih Riverside County.
Hlavní populační centra v Inland Empire: červená = Pomona Valley, modrá = (Greater) San Bernardino, žlutá = High Desert, zelená = severní Riverside County, růžová = jih Riverside County.
Hlavní městoRiverside
Souřadnice
Rozloha70,669 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel4 224 851
Hustota zalidnění59 783,7 obyv./km²
Správa regionu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Nadřazený celekKalifornie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inland Empire (česky vnitrozemská říše), zkráceně I.E. je metropolitní oblast a region Jižní Kalifornie v USA. Nachází se východně od metropolitní oblasti města Los Angeles. Termín „Inland Empire“ je běžně používaný pro označení oblasti oficiálně definované Americkým úřadem pro sčítání lidu jako metropolitní oblast Riverside-San Bernardino-Ontario, která zabírá více než 70,000 km². Oblast se skládá z okresů Riverside County a San Bernardino County a podle úřadu pro sčítání lidu je domovem více než 4 milionů lidí. Je 12. nejlidnatější metropolitní oblastí ve Spojených státech, a 3. nejrozlehlejší v Kalifornii.[1] Většina obyvatelstva je koncentrovaná v jihozápadním rohu oblasti.

Ke konci 19. století bylo Inland Empire hlavním zemědělským centrem produkujícím citrusy, mléčné výrobky a víno. Zemědělství však během 20. století zaznamenalo úpadek, a od 70. let 20. století rychle rostoucí populace spolu s migrací rodin za levnějším bydlením vedly k více rezidenčnímu, komerčnímu a průmyslovému rozvoji. V Inland Empire se nachází také pouštní letoviska Palm Springs a Palm Desert. Úřad pro sčítání lidu někdy spojuje metropolitní oblasti Inland Empire a Los Angeles do většího regionálního celku známého jako Greater Los Angeles Area s populací přesahující 17 milionů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Inland Empire (California) na anglické Wikipedii.

  1. Annual Estimates of the Population of Combined Statistical Areas: April 1, 2000 to July 1, 2010 [online]. U.S. Census Bureau, Population Division, April 7, 2010 [cit. 2007-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 14-09-2007. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOLEKTIV AUTORŮ. Kalifornie - Společník cestovatele. Praha: Ikar CZ, 2008. ISBN 978-80-249-1054-3. S. 268.