Infamous (videohra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Infamous
VývojářSucker Punch Productions
VydavatelSony Interactive Entertainment
Herní sérieInFamous
PlatformaPlayStation 3
Datum vydání26. května 2009
Žánrakční adventura
Herní módvideohra pro jednoho hráče
KlasifikacePEGI 16 a více
ESRB 13 a více
CERO 18 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Infamous (stylizováno jako inFAMOUS) je akční adventura vyvinutá společností Sucker Punch Productions a publikovaná společností Sony Computer Entertaiment pro Playstation 3. Hra byla publikována v březnu roku 2009.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Hra je z pohledu třetí osoby odehrávající se v otevřeném světě města Empire City. Hráč ovládá a používá elektrické síly pro boj, obranu nebo pustošení města.

Aby mohl Cole využít svých schopností, musí mít na elektrickém displeji hráče uloženou elektrickou energii, reprezentovanou na HUD. Hráč může dobíjet energii z napájených zdrojů nebo od živých bytostí; dobíjení také obnoví Coleovo zdraví, což je indikováno stříkáním krve na obrazovku. Čím více poškození Cole utrpí, tím více krve pokrývá obrazovku. Když je Coleovo zdraví na kritické úrovni, obrazovka se změní na černou a bílou, a pokud Cole přijde o trochu větší poškození, zatímco je obrazovka černá a bílá, bude slyšet tlukot srdce a bude pomalejší a pomalejší, protože Cole bude více poškozovat, dokud nebije nebezpečně pomalu. V tuto chvíli ho další poškození Cole zabije. Pokud hráč zůstane mimo bitvu dostatečně dlouho, Coleovo zdraví se časem regeneruje.

Kvůli elektřině nemůže Cole používat vozidla, brát zbraně nebo plavat. Cole snadno vyšplhá na budovy a další stavby a může spadnout z velké výšky bez poškození. V průběhu hry získává mnoho sil. Růst těchto sil je ovlivněn současnou Coleovou úrovní karmy.

Normální mise příběhu mohou také změnit úroveň karmy. Během hry se hráč setká s Karma Momenty, když se akce zastaví a hráč je prostřednictvím monologu od Cole informován o dvou akcích, které lze provést, vždy dobrá a špatná volba. Ve hře je také několik vedlejších misí Good / Evil; splnění jedné zamkne druhou misi. Kromě změny vzhledu Colea a určitých aspektů příběhu hry[1] karma také ovlivňuje chování občanů Empire City.

Herní mapa[editovat | editovat zdroj]

Empire City je postaveno na třech ostrovech a hráč musí pracovat na hlavních příběhových misích na každém ostrově, než bude mít přístup k dalšímu, i když budoucí mise mohou vyžadovat, aby se hráč vrátil na dřívější ostrov. Každý ostrov je rozdělen na několik sektorů, na začátku hry ovládané třemi různými gangy, Neonský okres je řízen Sashou a jejím Reaper Gangem, Warrenský okres je řízen Aldenem a Dust Men Gangem a Historický Okres je řízen Kesslerem. Hráč může provést vedlejší misi v každém sektoru, jakmile budou splněny určité hlavní příběhové požadavky. Splnění dobrých vedlejších misí může osvobodit tento sektor od kontroly gangů, omezit nebo vyloučit přítomnost gangu v tomto sektoru. Jiné vedlejší mise mohou také odemknout lékařské stanice, kde se Cole znovu probudí, pokud zemře. Po městě jsou roztroušeny stovky „Blast Shards“, které Cole může sbírat, aby si zvýšil kapacitu elektřiny, kterou může uložit. K dispozici je 32 satelitních vysílačů Dead Drop, které pomáhají odhalit další příběh ve hře.

O hře[editovat | editovat zdroj]

Zasazení[editovat | editovat zdroj]

InFamous se odehrává v Empire City, smyšlené metropoli založené na New Yorku, sestávající z Neon District, kde je soustředěna většina obchodů Empire City, Warren District, slumu závislého na mezinárodní přepravní činnosti, a Historic District, umístění vlády města. Každý okres má vlakový systém a samostatnou rozvodnou síť. Předpoklad hry je postaven na částečném zničení historického okresu záhadnou explozí, následovanou virovou epidemií, která nutí federální úřady, aby zapečetily jediný most vedoucí k pevnině. Nárůst násilné trestné činnosti drtí policii, což má za následek společenský kolaps.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je Cole MacGrath, kurýr, který je obviněn ze spuštění výbuchu. Jeho nejbližší přítel Zeke Jedediah Dunbar umožňuje Coleovi se skrývat na jeho střeše. Trish Dailey, Coleova přítelkyně, ho opustí zlostí nad smrtí své sestry Amy, zatímco většina obyvatel Empire City ho považuje za teroristu. Při pokusu o útěk z města kontaktuje Coleho agentka FBI Moya Jones, který nabídne očistit své jméno, pokud jí pomůže najít jejího manžela, kolegu Johna Whitea. White zmizel, zatímco vyšetřoval skupinu známou jako první synové, kteří jsou považováni za zodpovědné za zorganizování exploze.

Při práci na obnovení pořádku v okrese Neon se Cole setkává se Sashou. Pomocí její schopnosti ovládat mysli druhých pomocí dehtovité látky vytvořila gang známý jako Reapers. Kessler, skutečný protivník hry, je temná postava, která ovládá První syny.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Zatímco základní příběh InFamous zůstává nezměněn bez ohledu na to, zda se hráč rozhodne pro cestu karmy „Dobrá“ nebo „Zlá“, existují některé prvky příběhu, které se mění v závislosti na Coleových volbách.

Během dodávky v historické čtvrti je Cole instruován k otevření balíčku. Přitom aktivuje zařízení známé jako Ray Sphere, které vyrovná šest městských bloků a téměř ho zabije. Zachráněn Zekeem a Trish se učí ovládat své vznikající síly. Poté, co je použil na veřejnosti k potlačení útoku Reaperů, se místní obyvatelé obrátili proti Coleovi poté, co byl obviněn ze spuštění exploze. To ho nutilo skrýt se. On a Zeke se přidali k útoku na zapečetěný most, ale ten byl přepaden vládními silami. Na rozdíl od svého přítele se Cole setká s Moyou, která ho přesvědčí, aby se vrátil a našel Johna. S její pomocí Cole obnoví zásobování energií okresu a upoutá pozornost Sashy, která ho láká do podzemního doupěte. Cole ji porazí, ale ona je unesena syny, než ji nechá promluvit. V pasti ve Warrenu, Cole pomáhá zbývajícím policistům v boji s Dust Mans. Alden je zatčen a uvězněn, ale Zekeova neschopnost ho střežit umožňuje Dust Men osvobodit ho a zmasakrovat většinu důstojníků. Když Alden plánoval reaktivaci Sphere, obě věci se spojily a postavily se mu, když Zeke skončil ve vlastnictví Sphere. Zeke se vzdal svého pokušení, opustil Coleho a odvezl kouli Kesslerovi.

S Aldenem na vražedném běsnění směrem k Historickému okresu ho Cole jednou provždy porazí v mostní bitvě. Než skočil do vody, Alden odhalí, že ho Kessler vyhnal z Prvních synů. White, který se ukáže být agent NSA bez spojení s Moyou, osloví Cole a vysvětlí, že Ray Sphere je navržen tak, aby spotřeboval bioenergii z tisíců životů a přenesl ji na jednoho uživatele, což z nich udělalo osobu se superschopnostmi. Během jejich hledání sféry Kessler veřejně vyzve Colea, aby zastavil sérii bombových útoků po celém okresu a končil tím, aby byl nucen si vybrat mezi zachráněním Trish nebo jejích kolegů. Bez ohledu na to, co udělá, Cole nedokáže Trish zabránit v umírání. Odhodlaný potrestat Kesslera, Cole sleduje kouli ke vzdálenému molu, kde se musí rozhodnout, zda ji zničit nebo použít, aby se stal ještě silnějším. Bez ohledu na to Sphere uvolní poslední svou energii a zabije Johna.

Kessler pak pozve Cole, aby se k němu připojil pro závěrečný boj na stejném místě, kde hra začala. Kessler projevuje podobné, ne-li nadřazené schopnosti jako Cole. Kessler, který byl smrtelně zraněn masivním výbojem energie, používá svůj poslední kousek síly k přenosu zprávy do Coleova mozku. V závěrečném zvratu se Kessler odhalil jako Cole z budoucnosti alternativní časové osy. Zatímco vychovával rodinu s Trish, Budoucí Cole nezabránil bestii, zlovolné bytosti, zničit lidstvo. Přes jejich pokusy uprchnout, bestie vystopovala a zabila Trish a její děti. Když se poslal zpět v čase, Future Cole přijal jméno „Kessler“, zmocnil se kontroly nad prvními syny a pomocí jejich zdrojů připravil své minulé já na budoucnost. Cole odsoudí Kesslerovu paměť, ale uznává, že jeho činy daly jeho životu nový účel.

Na základě toho, co drží Cole na konci InFamous, jsou možné dvě zakončení. Pokud Cole porazí Kesslera jako hrdinu, navrátí mír Empire City a je považován za spasitele. Nicméně jeho odcizení od Zeka a Moyi, spojené s povinnostmi hrdinství, ho vedlo k tomu, aby si uvědomil, že bude vždy sám. Je-li Cole padouch, dovolí Empire City vklouznout do chaosu a přehlíží Kesslerovo varování o Šelmě a věří, že je nejsilnější bytostí, která kdy existovala.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Infamous byl vyvinut společností Sucker Punch Productions, s týmem 60 lidí, kteří pracovali asi tři roky.[2] Přestože se mohli rozhodnout požádat Sony o nezbytné finanční prostředky, aby zvětšili velikost týmu a dokončili hru za dva roky, producent Brian Fleming poznamenal, že vývojový přístup založený na iteraci Sucker Punch fungoval lépe s menší velikostí týmu.[2]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Hra získala nadprůměrná hodnocení.

Kritika
Souhrnné hodnocení
AgregátorSkóre
GameRankings86,17 %[3]
Metacritic85/100[4]
Hodnocení
RecenzentSkóre
1Up.comA−[5]
Edge7/10[6]
Eurogamer7/10[7]
Game Informer9/10[8]
GameSpot9.0/10[9]
Giant Bomb5/5 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[10]
IGN9,2/10[11]
X-Play5/5 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[12]
Ocenění
UdělilCena
IGNnejlepší scénář
Golden Game Awardscelkově nejlepší hra roku a nejlepší herectví
Eurogamernejlepší akční/dobrodružná hra
PixlBitstudio roku

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Infamous (video game) na anglické Wikipedii.

 1. On Location: The Making of Infamous [online]. 2009-05-08 [cit. 2020-07-25]. Dostupné v archivu. (anglicky) 
 2. a b GDC09: An inFamous interview with Sucker Punch's Brian Fleming. Engadget [online]. [cit. 2020-07-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. inFamous PlayStation 3 [online]. GameRankings [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. inFamous. Metacritic [online]. [cit. 2020-07-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. NGUYEN, Thierry. Infamous Review for the PS3 From 1UP.com [online]. 1UP.com, 2009-05-20 [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
 6. Review: inFAMOUS [online]. Edge, 2009-07-19 [cit. 2020-07-25]. Dostupné v archivu. (anglicky) 
 7. BRAMWELL, Tom. Eurogamer [online]. 2009-05-20 [cit. 2020-07-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. inFamous review [online]. Game Informer, 2009-06 [cit. 2020-07-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-01. (anglicky) 
 9. Infamous Review [online]. GameSpot, 2009-05-22 [cit. 2020-07-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. inFamous Review. Giant Bomb [online]. 2009-05-22 [cit. 2020-07-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Infamous Review [online]. IGN, 2009-05-26 [cit. 2020-07-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. inFamous Review - X-Play [online]. G4TV, 2009-05-27 [cit. 2020-08-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-11. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]