Přeskočit na obsah

Inbar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Inbar
ענבר
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výškacca 320 m n. m.
Časové pásmoUTC+02:00
StátIzraelIzrael Izrael
distriktSeverní
oblastní radaMerom ha-Galil
Inbar
Inbar
Správa
Vznik1994
Oficiální webwww.inbar.co.il
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inbar (hebrejsky: ענבר) je vesnice typu kibuc v Izraeli, v Severním distriktu, v Oblastní radě Merom ha-Galil.

Leží v nadmořské výšce cca 320 metrů, v údolí Chananija na rozmezí Horní a Dolní Galileji. Je situována cca 32 kilometrů východně od břehů Středozemního moře.

Obec se nachází cca 110 kilometrů severovýchodně od centra Tel Avivu, cca 42 kilometrů severovýchodně od centra Haify a cca 9 kilometrů jihozápadně od Safedu. Inbar obývají Židé, přičemž osídlení v tomto regionu je převážně židovské. Pouze 2 kilometry na jih leží město Maghar, které obývají izraelští Arabové a Drúzové, a 4 kilometry na severozápad vesnice Ejn al-Asad, kterou obývají Drúzové.

Kibuc Inbar je na dopravní síť napojen pomocí lokální silnice číslo 806, jež severně od vesnice ústí do dálnice číslo 85.

Hrobka starověkého rabína Chalafty v údolí Chananija

Poblíž nynějšího kibucu se rozkládala ve starověku židovská vesnice Chananija, která tu existovala až do 16. století. Ležela poblíž toku Nachal Calmon a vynikala produkcí keramiky. Poblíž se dodnes nacházejí hrobky židovských učenců (například hrob rabína Chalafty). V 16. století Židé tuto lokalitu opustili a přesídlili do nedaleké vesnice Peki'in.[1]

Nynější kibuc Inbar vznikl koncem 70. let 20. století, kdy v tomto regionu probíhala výstavba nových židovských vesnic v rámci programu Micpim be-Galil. Tehdy v této lokalitě vyrostl provizorní tábor zvaný Giv'at Chananija, ve kterém bydleli budovatelé okolních vesnic. K trvalému osídlení zde došlo na izraelský den nezávislosti v roce 1994.[1] Jde o malou komunitu s 10 členy.[2] Inbar bývá označován za nejmenší kibuc v Izraeli.[1]

Ekonomika je zčásti založena na turistickém ruchu (18 pokojů pro turisty).[1]

Demografie

[editovat | editovat zdroj]

Inbar není považován oficiálně za administrativně samostatnou obec. Přesná data o demografickém vývoji proto nejsou k dispozici, ale obyvatelstvo je židovské.

  1. a b c d ענבר [online]. inbar.co.il [cit. 2010-04-07]. Dostupné online. (hebrejsky, anglicky) 
  2. ענבר [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]