Imagina z Limburgu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Imagina z Limburgu
Adolf imagina klarenthal.JPG
Narození 1255
Limburg an der Lahn
Úmrtí 29. září 1318 (ve věku 62–63 let)
Wiesbaden
Manžel(ka) Adolf Nasavský
Děti Mechtild of Nassau
Gerlach I, Count of Nassau
Ruprecht VI. Nasavský
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pečeť římské královny Imaginy z Limburgu

Imagina z Limburgu (asi 1255 Limburg an der Lahn29. září 1318 Klarenthal) byla nasavská hraběnka a římskoněmecká královna.

Imagina byla dcerou hraběte Gerlacha I. Limburského a Imaginy z Blieskatelu. Na přelomu let 1270/1271 se provdala za hraběte Adolfa a stala se tak hraběnkou nasavskou. Podle pověsti šlo o sňatek z lásky. Ze spokojeného manželství se narodilo osm dětí.

Římskou královnou[editovat | editovat zdroj]

Adolf byl roku 1292 díky neshodám mezi královskými švagry Václavem II. a Albrechtem zvolen na římský trůn. Rakouský vévoda Albrecht doufal, že bude horkým kandidátem na římský trůn, ale Václav II. společně s braniborským a saským kurfiřtem prosadil volbu bezvýznamného hraběte Adolfa Nasavského, který neměl ani moc majetku, ani moc příznivců.

Z trůnu se Adolf moc dlouho netěšil, po mnoha politických tahanicích byl poražen Albrechtem Habsburským, zemřel v bitvě u Göllnheimu v roce 1298. Ovdovělá Imagina se uchýlila do kláštera klarisek v Klarenthalu, který založil manžel Adolf na její naléhání. Dcera Adelhaid byla abatyší, jednalo se o rodovou fundaci rodu nasavských hrabat. Zde byla královna vdova po smrti také pohřbena.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Adolf a Imagina (nákres vitráže z kláštera Klarenthal)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Německá královna
Předchůdce:
Isabela Burgundská
1292 - 1298
Imagina z Limburgu
Nástupce:
Alžběta Goricko-Tyrolská