Iftíchar ad-Daula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Iftíchar ad-Daula
1099jerusalem.jpg
Narození 11. století
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Iftichár Ad-Dawla byl egyptský místodržící Jeruzaléma, který jej s arabskými a súdánskými vojáky hájil proti křižáckým vojskům v červnu a červenci roku 1099.

Obléhání Jeruzaléma[editovat | editovat zdroj]

Jeruzalém byl jednou z největších pevností té doby. Jeho hradby byly od dob římského císaře Hadriána neustále zdokonalovány. Město sice nemělo vydatné vlastní prameny vody, ale mělo dobře fungující systém cisteren a vodovodů z římských dob. V čele egyptské posádky stál nově jmenovaný místodržící Iftichár ad-Dawla. Měl dobrou výzbroj a dostatek zásob, ale nikoli dost mužstva k hájení všech úseků hradeb. Egyptská vláda nad městem trvala teprve necelý rok a to byl snad jeden z důvodů, proč Iftichár před příchodem křižáků vypověděl z Jeruzaléma všechno křesťanské obyvatelstvo. Jak se záhy ukázalo, přispěl tak vlastně v podstatné míře k uchování jejich životů. Před příchodem útočníků dal ještě v celém okolí zasypat nebo otrávit studny a cisterny a odehnat dobytek, což znamenalo, že obléhatelé byli trýzněni nejen červnovým vedrem, ale také žízní. Dne 15. července se lotrinští křižáci dostali přes obléhací věž na severní hradby a do židovské čtvrti. Arabská a židovská[zdroj?] posádka se ze severní hradby stáhla k Šalamounovu chrámu, kde se hodlala dále bránit. Tankred zde následné slíbil muslimským obráncům milost ale nakonec nebyli ušetřeni ani ti, kteří složili zbraně. Iftichárovi, který dosud osobně velel úspěšné obraně proti Raimondovi na jižním okraji města, bylo zřejmé, že město je ztraceno. Jižní obránci se stáhli do Davidova hradu, kde se bránili dokud Iftichár nenabídl kapitulaci. Raimond souhlasil a zajistil jim bezpečný odchod do Askalonu. Byli to jediní lidé z obránců města, kteří živí vyvázli z obležení.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BALDWIN, Marshall W., a kol. A History of the Crusades. Vol. 1, The first hundred years. Madison: University of Wisconsin Press, 1969. 707 s. Dostupné online. (anglicky) 
  • NICOLLE, David. První křížová výprava 1096-99 : dobytí Svaté země. Praha: Grada, 2007. 96 s. ISBN 978-80-247-1896-5. 
  • RUNCIMAN, Steven. A history of the Crusades. vol. 1, The first Crusades and the foundation of the Kingdom of Jerusalem. Cambridge: Cambridge University Press, 1999. 376 s. ISBN 0-521-06161-X. (anglicky)