Ida z Bernicie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ida z Bernicie
Portrét
Narození 5. století
Úmrtí 559
Potomci Adda z Bernicie, Æthelric, Theodric of Bernicia, Glappa z Bernicie, Hussa z Bernicie, Frithuwald z Bernicie, Ocga a Eadric
Otec Eoppa z Bernicie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ida († 559) je první známý král z kmene Anglů, který vládl v letech 547–559 v království Bernicie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Doba jeho vlády trvala asi od roku 547 až do jeho smrti v roce 559. Málo je známo o jeho životě a nebo vládě. Je považován za zakladatele vládnoucí linie, ze které později pocházeli anglosaští králové v této části severní Anglie a jižního Skotska. Jeho potomci překonali odpor keltských Britonů[pozn. 1] a nakonec založili království Northumbrie. Dle Anglosaská kroniky byl synem Eoppy, vnukem Esa a pravnukem Ingwy. Dle Historia Brittonum byl prvním králem Bernicie. Jeho manželkou byla Bearnocha a měl dvanáct synů, kterými byli také Adda, Æthelric, Theodric, Eadric, Theodhere, Osmere, Ealric.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Pro původní obyvatele římské a pořímské Británie moderní angličtina souhrnně používá termín „Britons“, tedy „Britoni“, na rozdíl od současných Britů, tedy „Brits/British“; termín „Britoni“ v češtině zdomácněl jenom částečně, někdy je používán jako ekvivalent slova „Britoni“ běžnější termín „britští Kelti“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ida of Bernicia na anglické Wikipedii.