Hunzové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dívky z údolí Hunza

Hunzové, též Burúšové, jsou obyvatelé údolí řeky Hunza v Pákistánu, mezi pohořími Karákóram a Hindúkuš. Jejich jazykem je buruština (burušaskí).[1] Byli to téměř výluční vegetariáni a maso jedli jen z důvodu absolutního využití surovin, a to jen párkrát za rok, když jim zbyl dobytek, který nedává mléko. V posledních letech však začali Hunzové vymírat a objevují se u nich čím dál častěji civilizační nemoci typu zácpy, cévních chorob apod., které k nim byly zavlečeny prostřednictvím turistů. Před několika lety byli naverbováni do pákistánské armády, tím se k nim dostaly drogy a cigarety. Hunzové nebo alespoň nejstarší z nich tvrdí, že pamatují časy kdy se dožívali 160 a více let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hunzové byli objeveni ve třicátých letech 20. století. Jsou to silní a odolní lidé, kteří jsou široko daleko jediní zcela bílí. Geneticky jsou to Evropané smíchaní se zdejším obyvatelstvem. Patrně jsou to potomci vojáků Alexandra Velikého.[zdroj?]

Odolnost vůči rakovině[editovat | editovat zdroj]

Mezi hunzké speciality patří mj. pecka z meruńky, která je velmi hořká a částečně jedovatá, ale je to proč jsou hunzové nikdy netrpí na rakovinu. Taky ničí pihy a částečně i vrásky a proto se říká, že tam jsou nejkrásnější ženy na světě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WOLF, Josef. Abeceda národů. 1. vyd. Praha : Horizont, 1984. 272 s. Kapitola Hunzové, s. 104.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vegetariánská kuchařka od Karla a Drahomíry Červených

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]