Hrdý Budžes (divadelní hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrdý Budžes
AutorIrena Dousková
Žánrkomedie
Námětnormalizace
Premiéra2003
Místo premiéryDivadlo Antonína Dvořáka, Příbram
OceněníCena Thálie za rok 2003 pro Báru Hrzánovou za hlavní roli
Štáb
RežieJiří Schmiedt
Obsazení
Bára Hrzánová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrdý Budžes je divadelní hra z roku 2003 podle stejnojmenné knižní předlohy Ireny Douskové v režii Jiřího Schmiedta. Drama/komedie popisuje období normalizace v Československu. Bára Hrzánová byla za tuto roli oceněna Cenou Thálie za rok 2003.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

  • Barbora Hrzánová – Helenka Součková
  • Jarmila Vlčková/Marcela Šiková – soudružka, maminka, babička, paní učitelka
  • Libor Jeník – soudruh, tatínek, dědeček, Pepa

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdinka, žákyně druhé třídy ZŠ Helenka Součková-Freisteinová, sama si raději říká Součková – podle maminčina dívčího příjmení. Tatínka Karla Freisteina vůbec nepoznala. Utekl totiž před nástupem komunistického režimu do Ameriky z důvodů, které Helenka ve svém věku nechápe, a tak to panu Freisteinovi zazlívá. Babička Helenky by si moc přála, aby ji její biologický tatínek poznal, píše mu o ní dopisy, ale Helenka ani její maminka Kačenka, jak jí Helenka říká, o tom nechtějí ani slyšet. Mají teď Pepu, Kačenčina manžela, se kterým má Kačenka ještě bratříčka Pepíčka. Oba pracují v divadle, kam za nimi Helenka často chodí.

Helenka má ve svém životě spoustu problémů - je obézní. Spolužáci se jí posmívají – říkají jí mobydyk nebo atomová bomba. Ale horší je, že její maminka Kačenka není ochotná podřizovat se tehdejší socialistické morálce. Říká otevřeně své názory i v divadle, to má vliv na její kariéru.

Helenka si od doby, co slyšela ve školním rozhlase báseň Hrdý Budžes slíbila, že bude jako on a že vytrvá a všechny problémy překoná.

Je pro ni velkým překvapením, když v závěru hry zjistí, že Budžes nebyl žádný hrdina, ale že spisovatel Stanislav Kostka Neumann jen nabádá:

A hrdý buď,

žes vytrval,

žes neposkvrnil ústa ani hruď

falešnou řečí….[1] 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stanislav K. Neumann - Zpěvy lásky a nenávisti - ukázky. ld.johanesville.net [online]. [cit. 2017-06-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]