Honinbó Šúwa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Honinbó Šúwa
japonsky 本因坊 秀和
Narození 1820
JaponskoJaponsko Japonsko
Bydliště Tokio, Japonsko
Úmrtí 1873 (53 let)
Japonsko
Žák Honinbó Šúsaku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Honinbó Šúwa (japonsky: 本因坊 秀和, Hon'inbó Šúwa; 18201873) byl profesionální japonský hráč go. Jeden z Tempo Four, skupiny hráčů první poloviny 19. století, a pravděpodobně nejsilnějším z nich, byl tak čtrnáctým představeným domu Hon'inbó (1847 - 1873).

Život[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli jeho pověst je poněkud zastíněna jeho oslnivým, oddaným žákem Honinbó Šúsakem, nerozhodlo se, který z nich byl silnější. Šúsakovy hry byly krátce po jeho smrti zveřejňovány, staly se herním manuálem. Šúsaku svého učitele zbožňoval a z respektu k němu si vždy bral černé kameny, které svého hráče zvýhodňovaly.

Šúwův styl nebyl nijak výjimečný, ale dokonale profesionální. To ho řadilo mezi nejsilnější hráče.

K jeho nejdůležitějším hrám patří pravděpodobně dva turnaje z let 18401842 proti Inoue Gennan Insekimu. Obě tyto důležité hry vyhrál Šúwa s černými kameny. Gennan byl 8. dan, ale zklamal ve svém pokusu stát se Meidžinem, a Šúwa byl brán jako jeho vrstevník.

Tři jeho synové se po něm stali představenými Honinbóova domu: Honinbó Šúecu, Honinbó Šúei a Honinbó Šúgen. Konec jeho života za restaurace Meidži byl v nejhorším obdobím pro příznivce hry go. Viděl jak byla jeho rezidence v Edu (Tokio) v roce 1869 zabrána státem. Příslušníci jeho rodiny se na krátký čas přejmenovali na rod Cučija.

Jedním z významných činitelů obnovy organizovaného studia go byla skupina zvaná „Schůzka třetího dne“, tu Šúwa sám zřídil. Tato skupina přežila a významně přispěla skupině Hóenša.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Představení Honinbóova domu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Honinbo Shuwa na anglické Wikipedii.