Hošmand Banu Begum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hošmand Banu Begum
هوشمند بانو بیگم
mughalská princezna
Manžel Hushang Mirza
Narození asi 1605
Dynastie Tímúrovská
Otec Khusrau Mirza
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hošmand Banu Begum (asi 1605–?), v překladu moudrá dáma, byla mughalská princezna. Byla dcerou prince Khusrau Mirzy a vnučkou mughalského císaře Džáhángíra.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Hošmand Banu Begum se narodila asi v roce 1605. Džáhángír ve svých memoárech zmínil, že astrologové mu předpověděli, že její narození nebude tak významné pro jejího otce, jako spíš pro něj. Džáhangír ji viděl poprvné, když jí byly tři roky, tak jak mu astrologové předznamenali.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1625 splnil princ Hushang Mirza, druhý syn prince Daniyala Mirzy a vnuku císaře Akbara, přísahu dvora. Jeho starší bratr, princ Tahmuras Mirza ji hned na to také splnil. Jako odměnu je Džáhángír oba oženil; Hushang se oženil s Hošmand a Bahar Banu Begum byla provdána za Tahmurase.

Po smrti Džáhángíra v říjnu roku 1627, se její mladší bratr, princ Šahryar Mirza, prohlásil za císaře. Nicméně jeho synovec, Dawar Bakš ,syn Khusrua Mirzy, nastoupil na trůn v Láhauru. Šáhdžahán nastoupil na říšský trůn v lednu roku 1628 a nařídil popravu prince Šahryara Mirzy, Tahmurase Mirzy, svého bratra Hushanga Mirzy, bratra Hošmand Dawara Bakše a Garšaspa Mirzy.

Jako vdova žila Hošmand po celou dobu vlády Šáhdžahána.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hoshmand Banu Begum na anglické Wikipedii.