Tímúrovská dynastie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tímúrovská dynastie
Khaanadaan-i-Temuriya Timurid
तैमूरी वंश
Země Tímúrovská říše
Mughalská říše
Mateřská dynastie kmen Barlas
Tituly Emír
Císař
Indický císař
Zakladatel Tamerlán
Rok založení 1370
Konec vlády 1507, poté 1857
Poslední vládce Bahádur Šáh II.
Současná hlava Yakub Habibuddin Tucy

Tímúrovská dynastie (persky تیموریان), zvaná také Gurkani, byla dynastie vyznávající ší'itský islám turecko-mongolského původu. Jednalo se o potomky Timura (známého také jako Tamerlán).

Slovo Gurkani je perská verze mongolského slova kuragan, což znamená zeť. Tento název nese proto, že členové této dynastie jsou potomky zeťů Čingischána, zakladatele Mongolské říše. Členové dynastie byli silně ovlivněni perskou kulturou a vládli dvěma významným říším v historii – Tímúrovské říši (1370–1507) a Mughalské říši (1526–1857), které se rozkládaly na indickém subkontinentu.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Tato dynastie pochází z mongolského kmenu Barlas, jehož obyvatelé byli původní mongolskou armádou Čingischána. Poté, co si Mongolové podmanili centrální Asii, kmen Barlas se usadil na území dnešního jižního Kazachstánu. Toto území neslo nějakou dobu název Mongulistán (persky „země Mongolů“).  Zde se smísili s místními Turky a turecky mluvícím obyvatelstvem. V době, kdy vládl zakladatel dynastie Timur, převzal kmen spoustu slovní zásoby od Turků a s nimi i turecké zvyky.

Dodatečně přijali islám a perskou literaturu spolu s kulturou, která dominovala centrální Asii od prvních dnů islámského vlivu. Perská literatura byla nástrojem při asimilaci elit z kmene Barlas a ti se poté v persko-islámském duchu ujali vlády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Timurid dynasty na anglické Wikipedii.