Diskuse s wikipedistkou:Karakal

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vítejte ve Wikipedii :-) Díky za první příspěvky, doufám, že přibude hodně dalších. Pár rad a doporučení

  • podpis se do diskuse vloží automaticky, když napíšete ~~~~
  • směle rovnou editujte. Pokud myslíte, že je něco špatně, nebo by bylo logičtější jinak, změňte to rovnou.

Wikimol 08:04, 12. 10. 2004 (UTC)

Chtěl bych vás požádat, jestli byste mohla zároveň s články uspořádat i kategorie Kategorie:Biologie. Zjevně tam nějaké chybí (obratlovci...). Pokud potřebujete nějaké základní informace k práci s kategoriemi, pomohu, pokud budu vědět. Začít se seznamováním se dá třeba článkem Wikipedie:Kategorie. Jinak jsem rád, že se biologie konečně někdo ujme :-) --Mojža 15:00, 12. 10. 2004 (UTC)

Uf! K pochopení systému kategorií jsem potřebovala docela dost času. Buď je to složité, nebo já jsem natvrdlá. Takže kategorie nějak zpracuju, ale bude to chvíli trvat. Jo a objevil se ještě jeden biolog, ale ten je spíš přes řasy, tak snad taky přispěje. Karakal 17:11, 12. 10. 2004 (UTC)

Malá připomínka k těm kategoriiím: články se nazařazují do všech nadřízených kategorií, stačí do té nejbližší. Dříve se používalo slovo Category, teď už funguje české Kategorie, ale oboje je funkční. Složité se to zdá snad jen na první pohled, to se podá :-)
Ještě jsem měl asi dodat, že ty kategorie se vnořují do sebe a vytvářejí stromovou strukturu, což by asi mohlo odpovídat i struktuře dělení v biologii.
--Mojža 17:23, 12. 10. 2004 (UTC)


Nevím úplně přesně, jak to myslíte, ale jsme otevřeni všem návrhům. Cosi ohledně systematiky jako takové se tvoří v samostatných článcích (hlavně kolega Brych) a taky spolu diskutujeme o způsobu řazení do kategorií. Jenže ta diskuze probíhá na různých diskuzních stránkách a kus taky soukromě mailem, takže bude jen dobřem když se celá diskuze na tohle téma přesune na jedno místo. Osobně se docela ztrácím ve snaze skloubit vědecký systém a rozumný systém kategorií.

Karakal 14:20, 19. 10. 2004 (UTC) Nevím, jak udělat kategorii, aniž bych před tím vytvořila stejnojmenný článek a na něj umístila odkaz na tu (zatím neexistující) kategorii. A pak přes ten odkaz teprve editovala stránku kategorie něco. Karakal 17:47, 12. 10. 2004 (UTC)

Do libovolného článku (který bude patřit do kategorie) je možné na konci (nejlépe před odkazy jiné jazyky, ale není podstatné) napsat odkaz na kategorii. Tím vlastně vznikne stránka s touto kategorií (s červeným odkazem). Potom je vhodné stránku s kategorií zeditovat a zařadit ji do nadřízené kategorie - uvedením odkazu na jinou kategorii.
Pokud je potřeba založit kategorii dříve než první její článek, jde to taky - napsat její plný název do adresního řádku prohlížeče a potom zvolit editaci. Vzhledem k diakritice to ale není zrovna pohodlné. --Mojža 17:55, 12. 10. 2004 (UTC)
Já jenom doplním poznámku, že já to obvykle dělám tak, že před uložením editace dám náhled (což je snad samozřejmé!) a pokud vidím, že daná kategorie je červená, pak si ji otevřu v nové záložce prohlížeče, kde ji příslušně zařadím a uložím a teprve potom uložím samotný článek.
Pokud jde o zapisování do adresního řádku prohlížeče, s diakritikou by něměly být problémy, pokud je prohlížeč nastaven k odesílání URL v UTF-8. Tahle volba je i mezi nastaveními Internet Exploreru (ovšem netuším od jaké verze), takže by to nemělo činit problémy.
--Mormegil 19:55, 12. 10. 2004 (UTC)

Antilopa

No to je výborné, zcela náhodou jsem zjistil, že nemáme jen informatiky a tvůrce programů, ale i jednu zoologičku. Udělal jsem článek goa (antilopa) a není mi jasná kategorie. Také bych k tomu rád udělal tabulku s celkovým zařazením do světa zvířat, ale na to skutečně nestačím (podobně jako je to v anglické verzi, viz odkaz). Mohu počítat s pomocí? -- -jkb- 13:57, 17. 10. 2004 (UTC)

Není problém, editaci ostatních biologických stránek selduju a kategorie předělávám podle systému. Taky bych asi měla zpracovat toho Karakala, když už ho používám jako přezdívku :)? Karakal 08:22, 18. 10. 2004 (UTC)

dík za pomoc s počítáním kopyt, tak je to sudokopytník. Já se vždy přes nějaká jiná témata dostanu k zcela prapodivným článkům, který pak chtě nechtě dělám. Momentálně chystám asi tři články o galápažských ostrovech, kde se nevyhnu tomu, abych se tam nezmínil o nějakých divných patvorech, bude tam ten samý problém, o některých ani nevím, jak se česky jmenují (např. anglicky boobie, německya Tölpel, to je česky ťulpas – ale asi ne v tomto smyslu). Poprosím zde brzo o pomoc, samozřejmě na oplátku. - - - Jinak jsem měl ještě ten nápad, udelat takovou šablonu pro klasifikaci živočichů (no a snad i rostlin) po vzoru anglické wikipedie (příklad: en:Goa (antelope)), kde by šlo o to, rozhodnout, podle čeho či koho se bude klasifikovat, a co tam vše má být (jde tedy o systematiku). Jenže jak vidím, tak to není jednoduché, všude je něco jiného, fušuvalo do toho víc odborníků. (Co se týče technického provedení šablony, to není problém, nabídnu to někomu z našich programátorů, ti to udělají levou ručkou). Takže ještě jednou dík, asi se brzy ozvu. -jkb- 21:09, 18. 10. 2004 (UTC)


Ahoj, rád bych se co nejdříve dohodl na nějakém systému kategorií a pod. v oblasti biologie.. vidím tu min. jeden problém - vyřešit zařazování konkrétních živočichů a skupin do kategorií - Systematika vs. Zoologie, Botanika, ....

Logičtější by možná bylo do Zoologie, Botanika atd. a do Systematika dát jen odkazy....

--Pavel Brych 20:44, 18. 10. 2004 (UTC)


Systematika zoologie a botanika, návrh

Hlásím se ještě jednou, vrtalo mi to hlavou, prošlo to hlavou, a mám nápad. Dříve či později by se muselo stejnak udělat. Máte-li zájem, a vycházím z toho (navíc se domnívám, že by spolupracovat i onen kolega Pavel.brych), tak bych tu snad příští neděli udělal smostatnou stránku něco jako "Projekt systematizace" (což se ve wikipedii dělá, aby se nezaplňovaly stránky jednotlivých wikipedistů). Tady bych pak zveřejnil první návrh (už je více méně hotov), co by se mohlo udělat (šlo by napřed o takovou tabulku pro vědeckou klasifikaci tvorů, snad i rostlin), o které se pak může diskutovat. To není věcí jen mou, který měl nápad, ani programátorů, kteří to pak udělají, jde napřed především o to, aby pár expertů, kteří se vyznají (tedy Karakal, Pavel.brych) vůbec posoudili, co by tam bylo třeba. Souhlasíte? -- -jkb- 14:02, 19. 10. 2004 (UTC)


Tak jsem tu pracně naspala odpověď a nevim, kam se mi ztratila. Ach jo. Tak aspoň stručně ještě jednou. Jakýkoliv návrh uvítáme. Sami se nemůžeme dohodnout. Karakal 14:26, 19. 10. 2004 (UTC)

Ještě jsem se mrkla na ten odkaz na cizojazičnou antilopu a pochopila o co Vám jde. To je přesně ono, to se mi líbí a pokud tam článek zadá někdo, kdo to neví, není pro mě problém to pak doplňovat, tak jako včera tu antilopu. Akorát potřebuju občas upozornit, tu antilopu bych bez Vašeho dotazu nenašla. Na tu tabulku existuje nějaká šablona?
Karakal 14:33, 19. 10. 2004 (UTC)
Nečekal jsem do neděle. Vizte prosím zde: Wikipedie:WikiProjekt Klasifikace biologie. -- -jkb- 16:23, 19. 10. 2004 (UTC)

Dobrý den kolegyně. Poznámka nebo rada k obrazovému materiálu: tak obrázky Vám již fungují jak vidno, ale bylo by dobré po nahrání kliknout si ještě na popisnou stránku souboru a (mimo případného dalšího popisu) tam uvézt především zdroh a údaj, zdali se jedná o volnou licenci ke zveřejnění. Pokud toto není jasné, tak se ve wikipedii v minulosti již často mazalo nebo rozsáhle diskutovalo. To se týká jak fotek tak i jiné grafiky. -jkb- 08:50, 24. 10. 2004 (UTC)


Dobrý den. Nějak se delší dobu nic nestalo, a najednou tu noví přispěvatelé začínají zveřejňovat články o různých rostlinách a zvířatech, přičemž částečně používají i klasifikační tabulky. Proto dnes podnikám nový pokus o oživení diskuse, máte-li zájem, podívejte se prosím krátce na Wikipedie_diskuse:WikiProjekt_Klasifikace_biologie a Wikipedie:WikiProjekt_Klasifikace_biologie, sem tam existují nejasnosti. Děkuji, -jkb- 14:48, 7. 12. 2004 (UTC)

Binomální jméno

Nazdar milá kolegině. Tak nevím, snad jsem něco přehlédl, ale domnívám se že binomiální jméno mělo být latinsky (česky je to více méně už úplně nahoře). U goi (antilopy jsem to zas opravil, ale právě vidím, že Tur domácí u Vás stojí česky jak nahoře taqk i pod bionominálním jménem. Co s tím? Asi tu budu zase až zítra kolem poledne. -jkb- 14:52, 15. 12. 2004 (UTC)

České názvy patvorů, otázka

Nazdar. Následující problém, vznikne asi během dvou týdnů, tuším: chci o něčem psát (patvor, zelenina), znám latinský název (který se bude nyní jmenovat binomický, jak to Beren chce zde předělat, mně se to bude líbit), a chci vědět, jestli se to jmenuje nějak i česky. Do knihovny nechci, nejbližší českou knihovnu mám asi tak 250 km za rohem. Je někde něco v internetu, kde se dá schopně hledat? Dík, -jkb- 14:22, 16. 12. 2004 (UTC)

Obvykle mám úspěch s googlem: Nechám hledat příslušný latinský název té potvory či toho trifida a k tomu ještě dopíšu "site:cz", tedy aby hledal pouze na stránkách v doméně .cz. Sorry, že se tak vykecávám u Karakal, ale aby byla otázka i odpověď na jednom místě... --Luděk 14:46, 16. 12. 2004 (UTC)
jo dík za odpověď od Luďka. Jenomže, já si taky s Karakal občas rád potlachám. Od ní pochází totiž (asi quartonomický) název pro Goa (antilopa) jako oblíbená gazela -jkb-. Čau -jkb- 14:56, 16. 12. 2004 (UTC)
Odpověď od Luďka je přesná, zkusím ale někde najít rozumné weby v češtině na toto téma a někam mrsknu odkazy (zatím třeba k sobě, a pokud budou na skupinu která už má stránku tak k ní). Občas se tam dají najít i ty informace kdo a kdy to poprvé popsal (patří do binomiální části taxoboxu). Pokud nebudete na internetu úspěšní, můžete mi sem psát dotazy, mám mnoho knih na tato témata doma a občas v nich je i něco, co není na internetu.
--Karakal 17:50, 16. 12. 2004 (UTC)

pf

PF 2005. -jkb- 14:40, 30. 12. 2004 (UTC)