Hifikepunye Pohamba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hifikepunye Pohamba
Hifikepunye Pohamba.jpg
Stranická příslušnost
Členství SWAPO

Narození 18. srpna 1935 (84 let)
Okanghudi
Choť Penehupifo Pohamba
Alma mater Ruská univerzita družby národů
Profese politik
Ocenění Mo Ibrahim Prize for Achievement in African Leadership (2014)
Commons Kategorie Hifikepunye Pohamba
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hifikepunye Pohamba (* 18. srpna 1935, Okanghudi, Jihozápadní Afrika) je namibijský politik, který byl od roku 2005 do roku 2015 druhým prezidentem Namibie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Druhý namibijský prezident získal své vzdělání od misionářů. V 25 letech se stal spoluzakladatelem SWAPO a blízkým přítelem vedoucího představitele této osvobozenecké organizace – Sama Nujomy. Pro svoji politickou činnost byl Pohamba několik měsíců vězněn a dva roky v domácím vězení. Později opustil vlast, aby representoval SWAPO nejprve v Angole a později i v dalších afrických státech. Krátce studoval v Sovětském svazu.

Poté, co Namibie získala nezávislost, se roku 1990 stal členem parlamentu, později zastával postupně funkce ministra vnitra, ministra rybářství a mořských zdrojů a ministra půdy. Ve svém posledním ministerském postu byl odpovědný za kontroverzní politiku vyvlastňování půdy bílým statkářům.

Roku 2002 se stal viceprezidentem SWAPO a odstupující prezident Nujoma si jej vyvolil za svého nástupce. Ve volbách v listopadu 2004 Pohamba jasně zvítězil a mohl tak být v březnu následujícího roku inaugurován do prezidentské funkce. Neočekává se, že by výrazně měnil vládní kurs nastolený jeho předchůdcem Nujomou, který si nadále uchovává vliv na dění v zemi jako prezident vládní strany.

Pohamba je od roku 1983 ženatý a má šest dětí.

Prezident Namibie
Předchůdce:
Sam Nujoma
20052015
Hifikepunye Pohamba
Nástupce:
Hage Geingob