Hifikepunye Pohamba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hifikepunye Pohamba

Hifikepunye Pohamba (* 18. srpna 1935, Okanghudi, Jihozápadní Afrika) je od roku 2005 současným prezidentem Namibie.

Druhý namibijský prezident získal své vzdělání od misionářů. V 25 letech se stal spoluzakladatelem SWAPO a blízkým přítelem vedoucího představitele této osvobozenecké organizace – Sama Nujomy. Pro svoji politickou činnost byl Pohamba několik měsíců vězněn a dva roky v domácím vězení. Později opustil vlast, aby representoval SWAPO nejprve v Angole a později i v dalších afrických státech. Krátce studoval v Sovětském svazu.

Poté, co Namibie získala nezávislost, se roku 1990 stal členem parlamentu, později zastával postupně funkce ministra vnitra, ministra rybářství a mořských zdrojů a ministra půdy. Ve svém posledním ministerském postu byl odpovědný za kontroverzní politiku vyvlastňování půdy bílým statkářům.

Roku 2002 se stal viceprezidentem SWAPO a odstupující prezident Nujoma si jej vyvolil za svého nástupce. Ve volbách v listopadu 2004 Pohamba jasně zvítězil a mohl tak být v březnu následujícího roku inaugurován do prezidentské funkce. Neočekává se, že by výrazně měnil vládní kurs nastolený jeho předchůdcem Nujomou, který si nadále uchovává vliv na dění v zemi jako prezident vládní strany.

Pohamba je od roku 1983 ženatý a má šest dětí.

Prezident Namibie
Předchůdce:
Sam Nujoma
2005
Hifikepunye Pohamba
Nástupce:
-