Herlianský gejzír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Herliansky gejzír
Noční erupce Herlianského gejzíru
Noční erupce Herlianského gejzíru
Základní informace
Vyhlášení 1987, 1996
Rozloha 1,9125 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Košice-okolí
Umístění Herľany
Souřadnice
Herliansky gejzír
Herliansky gejzír
Další informace
Kód 542
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herliansky gejzír (též Herlanský gejzír) je vzácný studený gejzír, nacházející se v obci Herľany (okres Košice-okolí) na úpatí Slanských vrchů, v starém lázeňském areálu Herľany-Rankovce. Je aktivní nepřetržitě od roku 1872, přičemž do roku 1903 a v letech 19572006 byl jediným studeným gejzírem v Evropě. Momentálně je kromě něj aktivní ještě studený gejzír v německém Andernachu, na Ukrajině[1] a další podobné gejzíry se nacházejí na Islandu. Gejzír byl roku 1987 vyhlášen za národní přírodní památku.[2] Od roku 2002 se nachází na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO[3].

Erupce gejzíru způsobuje oxid uhličitý, vystupující z podloží podél tektonických zlomů. Gejzír samovolně stříká do výšky 7–15 metrů s periodou 32–40 hodin, erupce trvá přibližně 25 minut. Byl aktivován uměle pomocí vrtu hlubokého 404,5 metru. Teplota vystřikované vody je 14–18 °C a voda je silně mineralizovaná. Jeho průměrná vydatnost je 25–30 litrů vody za sekundu. V současnosti postupně ztrácí na síle a čas mezi erupcemi se prodlužuje.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Herliansky gejzír je národní přírodní památka v oblasti Prešov. Nachází se v okrese Košice-okolí v Košickém kraji. Území bylo vyhlášeno v roce 1987 a novelizováno v roce 1996. Rozloha ochranného pásma byla stanovena na 1,9125 ha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Herliansky gejzír na slovenské Wikipedii.