Henry Wriothesley, 3. hrabě ze Southamptonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henry Wriothesley, 3. hrabě ze Southamptonu
Henry Wriothesley 3rd Earl of Southampton after Daniel Mytens.jpg
Narození 6. října 1573
Midhurst
Úmrtí 10. listopadu 1624 (ve věku 51 let)
Bergen op Zoom
Alma mater St John’s College
Manžel(ka) Elizabeth Wriothesley, Countess of Southampton
Děti James Wriothesley, Lord Wriothesley
Thomas Wriothesley, 4th Earl of Southampton
Lady Anne Wriothesley
Lady Penelope Wriothesley
Rodiče Henry Wriothesley a Mary Wriothesley, Countess of Southampton
Funkce Lord Lieutenant of Hampshire
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Wriothesley, 3. hrabě ze Southamptonu (6. října 1573, Cowdray House, Sussex, Anglie10. listopadu 1624, Bergen op Zoom, Spojené provincie nizozemské) byl anglický aristokrat. Bývá považován za předobraz Krásného mladíka (Fair youth) ze Sonetů Williama Shakespeara,[1] který Henrymu Wriothesleyovi věnoval své narativní básně Venuše a Adonis a Znásilnění Lukrécie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Henry byl jediným synem svých rodičů, dále měl dvě sestry. Otec – Henry Wriothesley, 2. hrabě ze Southamptonu – mu zemřel, když mu bylo osm let. Jeho opatrovníkem se stal anglický státník William Cecil, 1. baron Burghley.

Ve 12 letech začal studovat na St John's College v Cambridge, studia dokončil o čtyři roky později. William Cecil se pak neúspěšně snažil dohodnout jeho sňatek se svou nejstarší vnučkou, Elizabeth de Vere. Byla dítětem jeho dcery Anne Cecil a Edwarda de Vere, 17. hraběte z Oxfordu, který by podle některých spekulací mohl být skutečným autorem většiny divadelních her a všech sonetů připisovaných Williamu Shakespearovi.

V roce 1591 básník John Clapham, který pracoval jako úředník pro barona Burghleye, věnoval Henrymu báseň v latině nazvanou Narcissus, ve které přebásnil legendu o krásném mladém muži, kterého zahubí láska k sobě sama. O dva roky později poprvé vyšla báseň Venuše a Adonis, kterou Henrymu věnoval William Shakespeare.

V srpnu 1598 se Southampton tajně oženil s Elizabeth Vernon, s níž měl alespoň čtyři děti. Spolu se svým nejstarším synem Jamesem byl vyslán velet vojskům do Nizozemí v bojích proti Španělům. Devatenáctiletý James krátce po příjezdu na místo, 5. listopadu 1624, zemřel na horečnaté onemocnění. Ze stejných příčin zemřel pět dní poté i jeho otec Henry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SHAKESPEARE, William. Sonety. Překlad Martin Hilský. Brno: Atlantis, 2016. ISBN 978-80-7108-320-7. Viz závěrečná Poznámka překladatele.