Heimaey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heimaey
Aerial view of Heimaey, 2009-02-01.jpg
Stát IslandIsland Island
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pobřeží ostrova
Jeskyně na pobřeží Heimaey
Sloní skála
Urða maják

Heimaey je největší ostrov v souostroví Vestmannaeyjar na Islandu. Má rozlohu 13,4 km². Je to jediný ostrov souostroví Vestmannaeyjar, který je obydlený.

23. ledna 1973 začala na Heimaey neočekávaná erupce z 1600 m dlouhé nové trhliny. Později se výtok lávy soustředil na jedno místo, které je dnes známé jako Eldfell (čti Eldfetl). Veškeré obyvatelstvo bylo během několika hodin evakuováno, také díky faktu, že většina rybářských lodí byla tou dobou v přístavu. Starší a nemocní byli přepravováni na pevninu letecky. Lidská oběť byla jediná - místní narkoman se vloupal do lékárny a nadýchal se jedovatých plynů.

Třetina domů byla zničena, největší obavy ale panovaly ohledně uzavření přístavu lávou. Za použití vodních děl bylo dosaženo zpomalení lávového proudu, takže nakonec došlo pouze k částečnému zúžení a tím i zlepšení podmínek v přístavu - je lépe chráněný před otevřeným mořem než před erupcí.

Erupce skončila 3. července téhož roku. Díky ní se ostrov podstatně zvětšil. Dnes je možné se po nové pevnině procházet, vedou zde turistické stezky.

Město[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově je rybářské město Heimaey. Má 4 075 obyvatel.

Turistické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Muzea[editovat | editovat zdroj]

Sæheimar Aquarium[editovat | editovat zdroj]

Muzeum bylo otevřeno již v roce 1964 tehdy pod názvem Fiska- og Nátturugripasafn Vestmannaeaja (Ryby a přírodní historie Vestmannaeaja), a je nejstarším muzeem tohoto typu v celé zemi. Muzeum bylo provozováno městem do roku 2010, kdy muzeum převzal Þekkingarsetur Vestmannaeyja (Výzkumný ústav Vestmannaeaja), který mu dal nynější název Sæheimar.[1]

V muzeu jsou tři stálé expozice: akvária s rybami, výstava ptáků a minerálů, které lze nalézt na Islandu. Největším zajímavostí jsou dva živé exempláře papuchalka bělobradého.

Eldheimar - Pompeje severu[editovat | editovat zdroj]

Pompei of the North[2] (Pompeje severu) je výstava tohoto muzea, zaměřující se na výbuch sopky v roce 1973. Návštěvníkům muzea přináší interaktivní pohled minulosti. Vrcholem výstavy je dům v ulici Gerðisbraut 10, přináší pohled do života obyvatel v noci, kdy se museli evakuovat do bezpečí. Tento dům byl po 40 letech vykopán jako ukázka toho, jak příroda zachází z domovy mnoha ostrovanů. Výstava také zahrnuje také erupci Surtsey, ostrova který se vynořil z oceánu na jih od Heimaey v roce 1963.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://saeheimar.is/en/page/welcome oficiální stránky, (angličtina)
  2. http://eldheimar.is/ oficiální stránky, (angličtina)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]