Přeskočit na obsah

Heidi, děvčátko z hor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heidi, děvčátko z hor
AutorJohanna Spyriová
Původní názevHeidi
ZeměŠvýcarsko
Jazykněmčina a švýcarská němčina
Žánrromán pro děti
Datum vydání1880
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heidi, děvčátko z hor (v originále Heidi) je známý dětský román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové vydán v letech 1880 (1. část) a 1881 (2. část). Příběh vypráví o pětileté dívence v péči svého dědečka a jejich životě ve Švýcarských Alpách.

Kníha se dočkala mimořádné popularity, zařadila se mezi nejslavnější díla švýcarské literatury a dočkala se mnoha filmových, televizních a divadelních zpracování.[1] S 50 miliony prodanými výtisky se také jedná o jednu z nejprodávanějších knih všech dob.[2]

Popis děje[editovat | editovat zdroj]

Heidi je osiřelé děvčátko, které tráví nejšťastnější dny dětství společně s kamarádem Peterem při hlídání stáda koz, radostného hraní a užívání si svobody Švýcarských Alp, kde bydlí v prostém srubu u svého dědečka. Naplno prožitým dnům je však náhle konec, když je Heidi převezena tetou Detie do německého Frankufurtu nad Mohanem, kde má dělat společnost nemocné dívce Kláře ze zámožné rodiny. Dívky se sice ihned skamarádí, ale Heidin stesk po dědečkovi, Peterovi a horách je příliš velký.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Divadlo Kampa uvede pohádkový příběh o malém děvčátku Heidi. Informuji.cz [online]. [cit. 2023-11-30]. Dostupné online. 
  2. SKYLINK. Heidi: Holka z hor. Magazín Skylink TV [online]. 2015-05-16 [cit. 2023-11-30]. Dostupné online. 
  3. Heidi, děvčátko z hor (1993). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]