Haupia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Haupia

Haupia je tradiční havajský dezert podobný pudinku jehož hlavní ingrediencí je kokosové mléko. Tradičně se haupia připravovala smícháním kokosového mléka se škrobem z rostliny pia (Tacca leontopetaloides) za následného míchání dokud směs nezhoustla. [1]

Dnes se haupia připravuje nejčastěji smícháním kokosového mléka s cukrem a kukuřičným škrobem, který je, na rozdíl od tradičního škrobu z pii, dostupnější. Někdy se do směsi přidává i mléko. Směs se zahřívá dokud nezhoustne. Poté se směs nalije do nízké nádoby a nechá se chladit. Tradičně se podává nakrájená na kostičky podávaná na listech rostliny ti.

Jí se samotná či se často používá jako poleva dortů nebo náplň různých sladkých dezertů. V roce 2005 uvedla síť rychlého občerstvení McDonald's na Havaji nový produkt - sladké taštičky plněné haupiou. [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRENNAN, Jennifer. Tradewinds & Coconuts: A Reminiscence & Recipes from the Pacific Islands. [s.l.]: Periplus, 2000. 344 s. ISBN 9625938192. S. 260-261. (anglicky) 
  2. McDonald’s Haupia & Taro Pies [online]. Honolulu, Hawaii: The Tasty Island, 2007-03-14 [cit. 2011-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]