Harris (Vnější Hebridy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harris (Vnější Hebridy)
Golden Road Harris.JPG
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harris (gaelsky Hearadh) je jižnější část největšího ostrova Vnějších Hebrid, který se dohromady nazývá Lewis a Harris nebo Harris-Lewis. Z historických důvodů je samostatnou správní jednotkou.

Na Harrisu žijí necelé dva tisíce obyvatel (1916 lidí podle sčítání v roce 2001). 60 % obyvatelstva hovoří gaelsky. Ostrov je znám produkcí Harriského tvídu, i když ten se v současnosti vyrábí především na Lewisu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Dva hluboké zálivy, East Loch Tarbert a West Loch Tarbert, dělí Harris přirozeně na dvě části spojené úzkou šíjí v místě hlavního sídla celého území – města Tarbert (550 obyvatel). Skalní podloží Harrisu je starobylé, datované až do prekambria.

Řídce osídlený severní Harris, přiléhající k Lewisu, je hornatý, Clisham (799 m) je nejvyšší horou na Vnějších Hebridách. Jižní Harris je méně hornatý, s řadou písčitých pláží na západním pobřeží.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Ardhasaig a hora Clisham, Isle of Harris

Harris je dostupný po zemi ze severu, z Lewisu. Do hlavního střediska Tarbertu pravidelně připlouvá trajekt z Uigu na ostrově Skye ve Vnitřních Hebridách. [1] Přívoz také spojuje Leverburg na jižním pobřeží Harrisu s ostrovem Berneray (gaelsky Beàrnaraigh na Hearadh), z něhož vede silnice na ostrov North Uist (Uibhist a Tuath).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Harris, Scotland na anglické Wikipedii.

  1. Caledonian MacBraine (timetable). Dostupné online.
  2. Caledonian MacBrayne (timetable). Dostupné online.