Harriet (želva)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Želva Harriet

Želva Harriet (cca 183023. června 2006) byla samice želvy sloní (Geochelone nigra), podle Guinessovy knihy rekordů nejstarší želva světa.[zdroj?]

Z historických dokumentů se zdá být pravděpodobné, že Harriet v roce 1835 sebral jako pětileté mládě na Galapágách vědec Charles Darwin v rámci svého výzkumu evoluce. Fakt, že Harriet patřila k endemickému poddruhu, jenž se vyskytuje na ostrově, který Darwin nenavštívil, bývá vysvětlován tím, že byla zřejmě již dříve odchycena trestanci, žijícími na jednom z navštívených ostrovů, a těm později odebrána Darwinem.[zdroj?] Želva byla nejprve převezena do Anglie, později ji John Wickham převezl do Austrálie. V roce 1870 se želva objevuje v brisbanské zoo, ale podrobnosti nejsou známy, neboť záznamy byly v roce 1893 zničeny povodní.

Od roku 1987 žila Harriet v soukromé zoo severně od Brisbane a těšila se dobrému zdraví. Podle návštěvníků ZOO i jejích ošetřovatelů byla velmi přátelská a měla velmi ráda kontakt s lidmi, např. když ji poplácavali po krunýři. Uhynula 23. června 2006 na selhání srdce ve věku 176 let.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]