Hardcore wrestling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hardcore wrestling je forma profesionálního wrestlingu, která se vyhýbá tradičním pravidlům, upřednostňuje zápasy s neobvyklým prostředím a používáním různých předmětů, které nejsou jinak povolovány. Ačkoli je hardcore wrestling základ několika wrestlingových organizací, většinou není zapojován do feudů mezi wrestlery. Některé organizace (Big Japan Pro Wrestling nebo Combat Zone Wrestling) se na hardcore wrestling specializují a pořádají na toto téma mnoho zápasů.

Ohnivý smrtící zápas

Hardcore wrestling začal být známý nejprve v Japonsku ve federacích jako Frontier Martial-Arts Wrestling a W*ING. Poté začal být velice úspěšný v Americe v Extreme Championship Wrestling. World Wrestling Federation / Entertainment tohoto úspěchu využila v 90. letech představila svůj WWF Hardcore šampionát. WWF brzy tyto zápasy přeměnila na komické parodie a zdůrazňovala trapnost, která se jich týkala.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Hlavní pravidla hardcore wrestlingu mají různé konotace. Hardcore wrestling je tedy rozdělen do různých "úrovní" na základě vnímatelného ducha zápasu:

  • 24/7 zápas o titul je zápas, kde wrestler musí obhájit svůj titul za každé situace. Zápas (a titul) může být vyhrán pomocí pinfallu kdekoli a kdykoli v přítomnosti rozhodčího. Zápas nemá žádné určené místo konání, čas a dokonce ani soupeře (v některých případech se šampiónem dokonce nemusí být lidská bytost). Toto je jedna z drsných form, která dává zápasu jeho nepředvídatelnost. Původně toto bylo jen jednorázové pravidlo pro WWE Hardcore šampionát, který držel Crash Holly, ale později se stalo hlavním pravidlem tohoto zápasu. Když Holly tento titul držel, obhájil ho na několika místech vč. v jeho hotelovém pokoji, na letišti a dokonce i v supermarketu.
  • Zápas bez diskvalifikace a zápas no holds barred má tendenci být méně závažný zápas, jelikož se akce odehrává zejména v ringu. Užívání různých předmětů je typicky jen výjimečné, spíše do zápasu zasahují jeden nebo více jedinců.
  • Pouliční zápas má v sobě něco ze "No Holds Barred" zápasu a zápasu "Bez diskvalifikace" a povoluje pinfall nebo submission mimo ring.
  • Smrtící zápas bývá nejvíce drsný, a to se svým důrazem pro využití různých předmětů k navození krvácení. Jsou vybrané takové předměty, aby vyvolaly co nejvíce krve a aby byly co nejvíce brutální. V posledních letech některé atletické komise v USA sepisují petice na zastavení používání zbraní a jiných předmětů v těchto zápasech.
  • Hardcore zápas, někdy uváděný jako Ravenovy pravidla, má tendenci být někde mezi, s důrazem na brutalitu útoků a nezachází až tak daleko, jako "smrtící zápas". WWE nazývá Hardcore zápasy jako "Extreme Rules" zápasy a v případě, že se zápasu účastní bývalá WWE hvězda Finlay, tak "Belfast Brawl".
  • Klec smrti je zápas pořádaný od Combat Zone Wrestling a je pořádaný každoročně a povoluje použití různých předmětů a stěny klece. V ringu je k dispozici strunová sekačka.
  • Sešívací zbraňový zápas může znázorňovat několik forem. Zápasu se účastní dva nebo více jedinců a hlavním účelem je přišít něco sešívačkou na čelo soupeře. Výskyt tohoto typu zápasu je v mnohých nezávislých wrestlingových organizacích jako IWA Mid-South Král smrtících zápasů nebo okruhy Hardcore wrestlingu, kde jsou tyto zápasy samozřejmostí. Pravidla se pro každý zápas liší ale vždy musí být něco sešito na určitou část těla zápasníka. V Outcast Xtreme Wrestling (OXW) osoba, která sešije bankovku na jakoukoli část těla soupeře, vyhrává. V Combat Zone Wrestling vyhrává ten, kdo "sešije soupeře" 13 krát, tento zápas se zde nazývá "Nešťastných 13 sponek ze sešívačky". International Wrestling Association (IWA) mají svou vlastní verzi tohoto a zápasu, a to "Nešťastných 7 sponek ze sešívačky"

Nejznámější zápasníci hardcore wrestlingu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hardcore wrestling na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]