Hana (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hana
AutorAlena Mornštajnová
ZeměČesko
Jazykčeština
Žánrromán
VydavatelHost
Datum vydání2017
Typ médiavázané vydání
Počet stran306
ISBN978-80-7491-940-4
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alena Mornštajnová, autorka knihy Hana

Hana je třetí román české spisovatelky Aleny Mornštajnové. První kniha byla publikována roku 2017 prostřednictvím nakladatelství Host. Byla přeložena do jednadvaceti jazyků a získala několik ocenění. Od června 2019 uvádí Národní divadlo Brno její divadelní adaptaci.[1]

Za první čtyři roky od vydání se románu v Česku prodalo 190 000 kusů.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

První část nám vypráví devítiletá, svéhlavá dívka Mira. Zavede nás do svého dětství ve Valašském Meziříčí, konkrétně do roku 1954, kdy ji tyfová epidemie náhle připraví o celou rodinu. Ze dne na den se ocitne v péči své nemluvné, depresivní tety Hany. I když je Hana ještě mladá, má zdravotní problémy a potíže komunikovat s lidmi. Život s ní není jednoduchý. Mira má sice střechu nad hlavou a má co jíst, ale citů od tety Hany se nikdy nedočkala.

V druhé části nás autorčino vyprávění vrátí v čase do meziválečného období a do doby druhé světové války, tedy do období dospívání naivně zamilované Hany a její tiché, stále nemocné sestry Rosy. Přibližuje nám nelehký život Židů, politickou situaci té doby a možnosti emigrace. V okamžiku, kdy začnou platit protižidovské zákony, se změní celý jejich život. Najednou musí chodit nakupovat jen v určité hodiny, nesmějí vlastnit obchod jako dosud, navíc musí být potupně označeni žlutou hvězdou.

V třetí části se změní vypravěč, stává se jím sama Hana. Popisuje hrůzy ghetta Terezín, kam byla transportována se svou rodinou. Jen mladší sestru Rosu matka před transportem schovala ke známým. V Terezíně zůstala pouze Hana, zbytek rodiny pokračoval dále do Osvětimi. Nikoho z nich už Hana nikdy neviděla. I přes nelidské zacházení, prodělaný tyfus a ostatní strasti se Hana vrátila z koncentračního tábora domů. Teprve v této části čtenář pochopí, co bylo příčinou jejího podivínského života.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.ndbrno.cz [online]. [cit. 2021-03-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-04-23. 
  2. PALÁN, Aleš. Kdyby v listopadu 1989 vyhráli komunisté. Mornštajnová v novém románu šlape na plyn. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2021-04-15 [cit. 2021-04-15]. Dostupné online.