Halloween documents

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Halloween documents (dále HD) je označení pro několik důvěrných zpráv Microsoftu o budoucím postupu týkajícím se svobodného software (zejm. Linuxu). První i druhý HD se dostaly v říjnu 1998 do rukou E. S. Raymondovi, který je okamžitě zveřejnil na svých webových stránkách (byly sepsány Vinodem Valloppillilem a Joshe Cohenem). Microsoft připustil jejich pravdivost.

HD označují svobodný software za velkou hrozbu pro dominanci Microsoftu na trhu se software a navrhují postupy, jež by mohly rozvoj svobodného software narušit. Dále potvrzují, že některé produkty v rámci svobodného software jsou schopné svou kvalitou konkurovat produktům Microsoftu — toto vzbudilo velký ohlas v kontrastu s oficiálními, reklamními prohlášeními společnosti.

Po vydání prvních dvou HD došlo k úniku a zveřejnění několika dalších a sepsání několika apokryfů — parodií.

Jednotlivé HD a citace[editovat | editovat zdroj]

Pozn.: Ne všechny HD jsou zveřejněné interní dokumenty (tj. 1., 2., 7. a 10.), jeden (3.) je veřejným prohlášením, ostatní byly sepsány E. S. Raymondem jako reakce na různá s nimi spojená témata.

1. Haloween document[editovat | editovat zdroj]

Zpráva sepsaná zaměstnancem Microsoftu Vinodem Valloppillilem. Popisuje výhody svobodného software a postupy jak potlačit jeho rozvoj.

  • "Recent case studies (the Internet) provide very dramatic evidence … that commercial quality can be achieved / exceeded by OSS projects."
  • (Open source software) "is long-term credible … FUD tactics can not be used to combat it."
  • "Linux can win as long as services / protocols are commodities."
  • (Microsoft should) „De-commoditize protocols & applications“

Poslední strategie je označována jako „embrace, extend and extinguish“ — tedy získání silné pozice v nějakém odvětví, pozměnění standardů a využití změny proti konkurenci.

2. Haloween document[editovat | editovat zdroj]

"Linux OS Competitive Analysis: The Next Java VM?" popisuje základní principy Linuxu, a vzrůst jeho popularity.

3. Haloween document[editovat | editovat zdroj]

Prohlášení (od Aurelie van den Berg, ředitelky Public Relations v Nizozemsku) vydané jako odpověď na zveřejnění HD 1 a 2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]