Hahnova–Banachova věta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hahnova-Banachova věta je věta z funkcionální analýzy, která tvrdí, že za jistých podmínek lze lineární funkcionál definovaný na nějakém podprostoru rozšířit na celý prostor tak, že se přitom nezmění jeho norma. Větu uveřejnili Hans Hahn a Stefan Banach koncem 20. let 20. století.

Existuje celá řada vzájemně více či méně ekvivalentních formulací této věty či jejích blízkých důsledků, které se často označují rovněž jako Hahnova-Banachova věta. Zde uvádíme formulaci, kterou použil Walter Rudin v knize Analýza v reálném a komplexním oboru[1]:

Nechť je podprostor normovaného lineárního prostoru a je omezený lineární funkcionál na . Potom existuje omezený lineární funkcionál na prostoru , který je rozšířením a platí .

Slovo rozšíření zde znamená, že patří do definičního oboru funkcionálu a oba funkcionály se na tomto podprostoru rovnají. Norma funkcionálu se definuje jako supremum podílu přes všechny nenulové body definičního oboru. Hahnova-Banachova věta v této formulaci nevyžaduje, aby podprostor byl uzavřený, a platí bez ohledu na to, zda použité skaláry jsou reálná čísla či komplexní čísla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Walter Rudin: Analýza v reálném a komplexním oboru, Academia, Praha 1977, s. 121

Literatura[editovat | editovat zdroj]