Hackerův manifest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Svědomí hackera (anglicky The Conscience of a Hacker), také známá pod názvem Hackerův manifest (anglicky The Hacker Manifesto), je krátká esej, napsaná 8. ledna 1986 hackerem, jenž se nazývá The Mentor (jeho reálné jméno je Loyd Blankenship). Autor jej napsal po svém zatčení a uveřejnil jej v undergroundovém hackerském ezine Phrack ve svazku 1, čísle 7, souboru 3 z 10. Dnes je zkopírován na nespočet webových stránek.

Tento článek je považován za jeden ze základních kamenů kultury hackerů a poskytuje určitý náhled do filosofie raných hackerů. Říká se, že zformoval komunitu a její pohled na sebe samu a své motivace. Manifest tvrdí, že hackeři hackují, protože je to pro ně způsob jak se učit a protože jsou frustrováni a znuděni vzdělávacím systémem. Vyjadřuje také osvícení hackera v realizaci jeho potenciálu v počítačovém prostředí.

Článek je citován ve filmu Hackeři z roku 1995, kde je však čtený z vydání hackerského magazínu 2600 The Hacker Quarterly, nikoli z původního Phracku. Manifest se také objevil na vnitřku obalu CD počítačové hry Uplink.

„A Hacker Manifesto“ je také název knihy napsané McKenziem Warkem, profesorem mediálních věd.

The Mentor přečetl manifest a přidal k němu další myšlenky, pomáhající pochopení psychologie hackera na konferenci H2K2.

V současnosti slouží manifest jako průvodce hackerů (obzvláště nováčků) po celém světě. Slouží jako etický základ hackování a obhajuje myšlenky, že hackování nahrazuje sobecké touhy dostávat se do systémů ostatních nebo škodit ostatním lidem (jako cracker nebo black hat), že by technologie měly být využívány k rozšiřování našich obzorů a svět by měl zůstat svobodný.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]