Hačikó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hačikó
Základní informace
PohlavíPes
Narození10. listopadu 1923
Ódate
Úmrtí8. března 1935 (ve věku 11 let)
Shibuya Station nebo Tokio
ZeměJaponskoJaponsko Japonsko
DruhPes domácí
RasaAkita Inu
MajitelHidesaburó Ueno
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vycpané tělo Hačika v Národním vědeckém muzeu v Tokiu

Hačikó (jap. ハチ公[Pozn. 1] 10. listopadu 19238. března 1935),[1] známý v Japonsku jako čúken Hačikó (jap. 忠犬 ハチ公 – věrný pes Hačikó), byl pes plemene Akita Inu. Narodil se na farmě nedaleko města Ódate v prefektuře Akita. Na Hačika se vzpomíná díky jeho oddanosti majiteli i mnoho let po jeho smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1924 se majitelem Hačika stal Hidesaburó Ueno (jap. 上 野 英 三郎), profesor na Fakultě zemědělství Tokijské Univerzity. Hačikó denně doprovázel svého pána, když šel do práce a čekal na něj večer na vlakovém nádraží Šibuja. 21. května 1925 Ueno náhle zemřel na pracovišti. Hačika si vzali do péče profesorovi příbuzní, Hačikó však neustále utíkal a vracel se do profesorova domu. Péči o psa převzal profesorův zahradník, který znal Hačika už jako štěně. Hačikó každý večer odcházel na nádraží, doufaje, že se profesor konečně vrátí z práce domů. Hačikó čekal na svého mrtvého pána celkem 9 let.[2]

Bývalý student profesora Uena uveřejnil několik článků o Hačikově pozoruhodné loajalitě. V roce 1932 jeden z těchto článků publikovaný v novinách Asahi šimbun způsobil celonárodní zájem o tohoto psa. Jeho věrnost památce pána dojímala obyvatele Japonska jako exemplární příklad oddanosti. Bronzová socha zobrazující Hačika stojí dodnes na vlakovém nádraží Šibuja v Tokiu, kde Hačikó věrně čekal na svého pána. Další Hačikova socha tentokrát i s jeho majitelem stojí před budovou Tokijské univerzity, kde pracoval jeho majitel Hidesaburó Ueno. Hačikův příběh způsobil po celé zemi zájem o plemeno Akita Inu.

Hačikó zemřel 8. března 1935. Jeho ostatky jsou uloženy v Národním vědeckém muzeu v Tokiu. O jeho životě vznikl v roce 1987 japonský film Věrný pes Čiko (Hačikó monogatari, režie Seidžiró Kójama). Lasse Hallström natočil v roce 2009 remake tohoto filmu, nazvaný Hačikó – příběh psa (Hachiko: A Dog's Story).[3]

Trivia[editovat | editovat zdroj]

Jiný a v bývalém Československu zejména kvůli svému televiznímu zpracování známější příběh o japonském psu Goro – bílý pes pojednává o psu podobné, ale jiné rasy Kišú-inu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Hači znamená osm / osmý, což je číslo odkazující na pořadí narození ve vrhu; znamená princ, vévoda

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.ojaponsku.cz [online]. [cit. 2015-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-08. 
  2. VOCŮ, Taťána. V životě se psem je místo pro zázraky. Novinky.cz [online]. 2015-09-13 [cit. 2019-03-12]. Dostupné online. 
  3. Hačikó – příběh psa [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-25]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]