Hačikó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hačikó

Hačikó (jap. ハチ公[Pozn. 1] 10. listopad 1923 – 8. březen 1935),[1] známý v Japonsku jako čúken Hačikó (jap. 忠犬 ハチ公 - věrný pes Hačikó) byl pes plemene Akita Inu. Narodil se na farmě nedaleko města Odate v prefektuře Akita. Na Hačika se vzpomíná díky jeho oddanosti k majiteli i mnoho let po jeho smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1924 se majitelem Hačika stal Hidesaburó Ueno (jap. 上 野 英 三郎), profesor na Fakultě zemědělství Tokijské Univerzity. Hačikó denně doprovázel svého pána když šel do práce a čekal na něj večer na vlakovém nádraží Šibuja. V květnu 1925 Ueno náhle zemřel na pracovišti. Hačika si vzali do péče profesorovi příbuzní, Hačikó však neustále utíkal a vracel se do profesorova domu. Péči o psa převzal profesorův zahradník, který znal Hačika už jako štěně. Hačikó každý večer odcházel na nádraží, doufaje, že se profesor konečně vrátí z práce domů. Hačikó čekal na svého mrtvého pána celkem 9 let.

Bývalý student profesora Uena uveřejnil několik článků o Hačikově pozoruhodné loajalitě. V roce 1932 jeden z těchto článků publikovaný v novinách Asahi Šinbun způsobil celonárodní zájem o tohoto psa. Jeho věrnost památce pána dojímala obyvatele Japonska jako exemplární příklad oddanosti. Bronzová socha zobrazující Hačika stojí dodnes na vlakovém nádraží Šibuja v Tokiu, kde Hačikó věrně čekal na svého pána. Hačikův příběh způsobil po celé zemi zájem o plemeno Akita Inu.

Hačikó zemřel 8. března 1935. Jeho ostatky jsou uloženy v Národním vědeckém muzeu v Tokiu. O jeho životě vznikl v roce 1987 japonský film Věrný pes Čiko (Hačikó monogatari, režie Seidžiró Kójama). Lasse Hallström natočil v roce 2009 remake tohoto filmu, nazvaný Hačikó - příběh psa (Hachiko: A Dog's Story).[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Hači znamená osm / osmý, což je číslo odkazující na pořadí narození ve vrhu; znamená princ, vévoda

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ojaponsku.cz/verny-pes-hachiko-1760/
  2. http://www.csfd.cz/film/243655-haciko-pribeh-psa/